SWEGO NIE ZNACIE...

KAPLICZKA MATKI BOŻEJ

OD SZCZĘŚLIWYCH POWROTÓW

Nad jeziorem Morskie Oko w Tatrach jest mała kapliczka Matki Bożej. Wisi na limbie przy ścieżce wiodącej ze schroniska nad Czarny Staw, w miejscu, w którym bardzo często zatrzymują się turyści, by spojrzeć na panoramę szczytów od Kazalnicy aż po Miedziane. Kapliczka zwrócona jest w stronę gór, a jednocześnie znajduje się na początku morskooczańskich szlaków turystycznych i wspinaczkowych, i z niewielkiego wzniesienia
zdaje się patronować tym, którzy wyruszają w góry i tym, którzy z nich wracają. Turyści i taternicy często w tym miejscu przystają i chwilę trwają w ciszy, niektórzy się modlą.

To miejsce dla tych wszystkich, którzy lubią wędrować po duchowych szlakach św. Jana Pawła II, a zwłaszcza wytyczonym przez Niego „szlaku Maryjnym”. To miejsce osobistej modlitwy, wymiany myśli i słowa, muzyki i tatrzańskich wędrówek. Miejsce, w którym we Mszach świętych, osobistej modlitwie, we wzajemnym obcowaniu i wspólnym muzykowaniu prosimy Matkę Bożą o duchowe i życiowe szczęśliwe powroty.

Kapliczka Matki Bożej od Szczęśliwych Powrotów

Jak kiedyś, tak i po dziś dzień przed wizerunkiem Matki Bożej zaczęli zatrzymywać się przechodzący tą drogą turyści i taternicy, a najczęściej chyba ci, którzy po trudnych wędrówkach i niebezpiecznych wspinaczkach powracali do schroniska. Kto wie, czy wśród nich nie znajdowali się i tacy, którzy w tym miejscu dziękowali Matce Bożej za coś więcej: za powrót – właśnie w górach – do Boga. Zrodził się wtedy pomysł nadania figurce wezwania Matki Bożej od Szczęśliwych Powrotów.


Stały się już tradycją coroczne Msze święte, odprawiane w maju i październiku na głazie pod Kapliczką i gromadzą coraz większą ilość stałych i przygodnych gości.

Wróćmy do miejsc. Miejsc, w których docenia się powrót. Choćby bezpieczną dróżkę w górach, blisko schroniska. Tam, gdzie już wiemy, że udało nam się wrócić szczęśliwie. Czyż szczęśliwy powrót z gór nie może nas natchnąć myślą o innych, duchowych powrotach? Może, jak najbardziej może. Zwłaszcza, gdy nieopodal w naiwnie drewnianej kapliczce stoi Matka Boża. Nie tylko stoi. POMAGA.


„Matko Boska od Szczęśliwych Powrotów,
królująca nad Morskim Okiem z maleńkiej kapliczki
w ołtarzu gór, wysłuchaj nasze modlitwy
i zanieś je do tronu Twojego Jedynego Syna
Jezusa Chrystusa.
Niech nas strzeże Twoja przemożna opieka,
abyśmy nie pobłądzili i nie zagubili się
na górskich szlakach,
lecz szczęśliwie powrócili do swych domów.

Nam grzesznym uproś, błagamy,
łaskę radosnych powrotów do domu
naszego umiłowanego Ojca,
a na ścieżkach codziennych spotkań z braćmi i siostrami
bądź nam przewodniczką, jak jesteś tu,
wśród tych tatrzańskich szczytów.

Amen”.

   stara kapliczka

 

opr. i zdjęcia:
Bartłomiej Paduch

zdjęcie starej kapliczki - Internet

do góry