MODLITWY  

10 PRZYKAZAŃ 
Dziesięć przykazań Bożych Jam jest Pan Bóg twój: 
1.Nie będziesz miał Bogów cudzych przede Mną, 
2.Nie będziesz brał imienia Pana Boga Twego nadaremnie, 
3.Pamiętaj, abyś dzień święty święcił, 
4.Czcij ojca twego i matkę twoją, 
5.Nie zabijaj, 
6.Nie cudzołóż, 
7.Nie kradnij, 
8.Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu twemu, 
9.Nie pożądaj żony bliźniego twego, 
10.Ani żadnej rzeczy, która jego jest. 

 

 


Społeczna krucjata miłości 

1.Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w Nim żyje. Bądź wrażliwy na drugiego człowieka, Twojego brata. 

2.Myśl dobrze o wszystkich - nie myśl źle o nikim. Staraj się nawet w najgorszym znaleźć coś dobrego. 

3.Mów zawsze życzliwie o drugich - nie mów źle o bliźnich. Napraw krzywdę wyrządzoną słowem. Nie czyń rozdźwięku między ludźmi. 

4.Rozmawiaj z każdym językiem miłości. Nie podnoś głosu. Nie przeklinaj. Nie rób przykrości. Nie wyciskaj łez. Uspokajaj i okazuj dobroć. 

5.Przebaczaj wszystko, wszystkim. Nie chowaj w sercu urazy. Zawsze pierwszy wyciągaj rękę do zgody. 

6.Działaj zawsze na korzyść bliźniego. Czyń dobrze każdemu, jakbyś pragnął, aby Tobie czyniono. Nie myśl o tym, co Tobie jest ktoś winien, ale co Ty jesteś winien innym. 

7.Czynnie współpracuj w cierpieniu. Chętnie spiesz z pociechą, radą, pomocą, sercem. 

8.Pracuj rzetelnie, bo z owoców Twej pracy korzystają inni. Jak ty korzystasz z pracy drugich. 

9.Włącz się w społeczną pomoc bliźnim. Otwórz się ku ubogim i chorym. Użyczaj ze swego. Staraj się dostrzec potrzebujących wokół siebie. 

10.Módl się za wszystkich, nawet za nieprzyjaciół.
 


10 cech miłości 


1.Miłość nigdy nie będzie wymagać od Ciebie zrobienia czegoś, co nie jest dla Ciebie dobre. 

2.Miłość nie jest odczuciem, ona jest zasadą. W miłości pojawią się odczucia, ale one nie są dowodem miłości. 

3.Miłość chce tego, co dobre dla drugiej osoby. Własna osoba jest na drugim miejscu. 

4.Miłość nie jest zadłużeniem. Miłość przynosi wzrost, który zmienia osobę. 

5.Miłość to wybór i postawa. Miłość nie jest ślepa. 

6.Miłość trwa, nawet wtedy, gdy kochana osoba odchodzi. 

7.Miłość szanuje wybory kochanej osoby. Gdy kochamy, nie narzucamy swojej woli. 

8.Przyjęta miłość staje się błogosławieństwem. 

9.Utrzymanie miłości wymaga poświęcenia, inicjatywy, czasu i ciężkiej pracy. 

10.Bóg to miłość. Dlatego miłość jest zawsze dobra.

 

 
10 przykazań miłości 

1.Miłość jest jak księżyc: jeśli się nie wznosi - opada. 

2.Miłość się nie dzieli, ale się rozmnaża. 

3.Miłości nie można kupić ani sprzedać - można tylko ofiarować. 

4.Miłość jest albo pokorna, albo jej wcale nie ma. 

5.Miłość zamiast mówić: "Dam ci pocałunek", mówi: "Podam ci rękę". 

6.Miłość, która oblicza miłość, nie jest prawdziwą miłością. 

7.Kochać, to nie znaczy przyzwyczaić się do kogoś drugiego. 

8.Kochać, to łagodnie przyprowadzić kogoś do siebie samego. 

9.Kochać, to uczynić szczęśliwym drugiego człowieka. 

10.Kochać, to zrobić więcej niż niezbędne. 

 


O warunkach trwałej przyjaźni 

1.Nie trzeba zaprzyjaźnić się z kimś, kogo się nawet nie lubi - trzeba więc tę osobę darzyć sympatią. Ale nie każdy, kogo się lubi, jest przyjacielem. 

2.Przyjaźń jest stosunkiem symetrycznym. Zakłada się "równość stron". Chodzi tu o wiek (np. nie jest możliwa przyjaźń miedzy matką a niemowlęciem), o poziom intelektualnego rozwoju, bo przyjaźń musi się wokół czegoś owijać. 

3.Przyjaciele wybierają siebie wzajemnie, traktują się inaczej niż inne napotkane osoby: Jestem twoim przyjacielem, jeśli i ty jesteś nim dla mnie. 

4.Łączy tych ludzi wspólna pasja, zainteresowania, hobby, np. wędrówki po górach, kolekcjonowanie plakatów czy choćby hodowla chomików. Jeśli nie będzie się miało wspólnej pasji, trudno się zaprzyjaźnić. Samo pragnienie posiadania przyjaciela nie wystarczy. 

5.Musi zaistnieć porozumienie duchowe. Jeśli kolega nie potrafi mnie zrozumieć ani ja jego, wówczas nie spodziewajmy się narodzin tej sympatycznej więzi. 

6.Przyjaźń jest tolerancyjna, bo akceptuje przyjaciela takim, jakim jest, nawet z jego wadami. Będzie mobilizowała go do rozwoju, ale jednocześnie okaże wyrozumiałość dla jego słabości. 

7.Od przyjaciół wymagamy więcej niż na przykład od kolegów czy znajomych. Oczekujemy więc pełnego zaufania i zaangażowania, kiedy znajdziemy się w kłopotach, bo dzielić się radością to dwa razy tyle radości, dzielić się smutkiem to połowa smutku. 

8.Pomoc przyjacielowi jest oczywista, ale nie zbudujemy przyjaźni tylko dlatego, że druga osoba jest nam potrzebna, aby np. pomagać w rozwiązywaniu zadań czy pożyczać pieniądze. Tu nie wchodzi w grę korzyść czy interes. Faktem jest, że "prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie", ale pomoc ma być czymś wyjątkowym i nigdy nie wymuszonym. 

9.Prawdziwi przyjaciele, przebywając ze sobą nie nudzą się. Są szczęśliwi, że mogą się spotkać, rozmawiać, odkrywać coraz to nowe pokłady ducha. Ubogacają się nawzajem. Przyjaźń nie podtrzymywana wygasa. "Jeśli masz przyjaciela, odwiedzaj go często, ponieważ ciernie i zielska zarastają ścieżkę, którą się nie chodzi" - głosi stara sentencja. 

10.Przyjaciele są wolni od zazdrości. Do dwóch osób może dołączyć trzecia, bo z natury swej przyjaźń jest otwarta na poszerzenie kręgu znajomych. 
 

 


10 przykazań młodego człowieka 

1.Także ty czuj się odpowiedzialny za szczęście twojej rodziny. Rodzina to obowiązek, w którego wypełnianie musimy mieć wszyscy wkład. Rodzina to nie krowa, którą się jedynie doi. 

2.Pamiętaj o tym, że twoi rodzice to również ludzie: oni także mogą mieć chwile słabości, znudzenia czy zniechęcenia. 

3.Ty również możesz pomóc im stać się dobrymi rodzicami. Oczywiście, że możesz! Okazuj im miłość, zrozumienie; wykorzystując niektóre cudowne momenty waszego rodzinnego życia, rozmawiaj z nimi szczerze, mów im o twoich problemach. Tylko w ten sposób możecie się do siebie nieustannie zbliżać i wzajemnie uczyć: oni, by stawać się lepszymi rodzicami, ty by być lepszym dzieckiem. 

4.Rozmawiaj! Rozmawiaj! Rozmawiaj! Cisza i obojętność mogą ranić o wiele bardziej, aniżeli broń. Przychodzisz do domu, jesz i pijesz, wszystko w ciszy. Po obiedzie wychodzisz jakby nigdy nic, nie mówiąc tym nikomu. Czy takie zachowanie wydaje ci się uczciwe? Rodzice mają prawo (co najmniej to) do szacunku, choćby takiego, jaki masz w stosunku do swoich przyjaciół. 

5.Nie traktuj ojca, jakby był jedynie portfelem, a matki, jakby była służącą. 

6.Nie zauważaj jedynie tego, że zupa jest przesolona, ale i pochwal udane danie wypowiadając zwykłe "dziękuję". Rodzice także potrzebują twojej czułości: "jak się czujesz?", "do zobaczenia", "czy pozwalacie mi na...", "na pewno do ciebie zadzwonię". 

7.Nie bądźcie okrutni; nie wracajcie do domu o 2,3 czy 4 nad ranem! Wydaje się, że kiedy cię nie ma w domu, rodzice mogą spać jakby nigdy nic? Przecież wiesz, że tak nie jest. Kiedy byłeś niemowlakiem, nie spali przez wiele nocy, by się tobą zajmować. Wtedy było to konieczne, ale czy muszą to robić również teraz? Czy ty, który jesteś silny i zdrowy, masz prawo do stawania się przyczyną ich bezsenności tylko dlatego, że pragniesz bawić się również w nocy. Nie przyczyniajcie się do tego, aby wasi rodzice cierpieli na "chorobę dziecka". 

8.Szanuj ich zdanie w ważnych sprawach: "W moim życiu chciałbym zostać... Wiem, że to ja sam muszę zdecydować, ale zależy mi również na waszym zdaniu...". 

9.Nie wykonuj krótkich telefonów jedynie z budki telefonicznej ("nie mam więcej żetonów"), a "nie kończących się" wtedy, kiedy jesteś w domu. 

10.Nie zachowuj się jak pająk, który pożera owady! Pamiętaj o tym, że w pewnym momencie będziesz musiał żyć na "swój rachunek". Miej trochę godności! Być przez całe życie na "garnuszku" u rodziców, to nie tylko wygodnictwo ale i niegodziwość! 
 

 


10 przykazań szczęścia 

1.Człowieku, nie jesteś stworzony ani dla produkcji, ani dla przemysłu, ani dla konta w banku - jesteś stworzony aby być szczęśliwym człowiekiem. 

2.Istniejesz dla dobra i radości, byś umiał się śmiać i śpiewać, żyć w miłości. Masz obdarzać szczęściem tych, którzy cię otaczają. 

3.Przecież jesteś stworzony na obraz Boga - który jest miłością. Otrzymałeś ręce, żeby dawać, serce, które ma kochać i dwoje ramion, mających objąć drugiego człowieka braterskim uściskiem. 

4.Żaden inny dzień, jak właśnie dzisiejszy jest Ci dany, żeby żyć, radować się i być zadowolonym. Jeśli dzisiaj nie żyłeś jak człowiek, zmarnowałeś dzień. 

5.ŻYJ DNIEM DZISIEJSZYM! 

6.Z radosnym zadowoleniem możesz pomyśleć o dobrym - wczorajszym dniu oraz pomarzyć o pomyślnym załatwieniu spraw dnia jutrzejszego. Ale nie możesz zagubić siebie we "wczoraj" albo w "jutro". 

7.Wczoraj przeminęło bezpowrotnie, a jutro dopiero nadejdzie. Dzisiaj - to jedyny dzień. Twój dzień. Uczyń go najlepszym dniem twojego życia. 

8.Czy potrafisz cieszyć się kwitnącym kwiatem, pięknem przyrody lub uśmiechem, bawiącym się dzieckiem? Jeśli tak - jesteś bogatszy i szczęśliwszy od milionera, który chociaż tyle posiada a jeszcze więcej może kupić, niczym nie cieszy się naprawdę, gdyż bogactwo uczyniło go swoim niewolnikiem. 

9.Nie bogactwo czyni człowieka bogatym, lecz radość. 

10.Bądź uważny, staraj się być szczęśliwy. 
 

 


Dekalog serdeczności 

1.Ponieważ serdeczność jest możliwa, nie ma powodu, by obywać się bez niej. 

2.Codziennie rozmawiajcie choć trochę ze sobą. 

3.Nieustannie próbujcie stawać się lepsi. 

4.Szanuj siebie. 

5.Okazuj współczucie innym. 

6.Bądź uprzejmy. Miłość nie dopuszcza złych manier. 

7.Odkrywaj dobro i piękne cechy ludzi, nawet wtedy, gdy czynią oni wszystko, by to ukryć. 

8.Nie bój się rozdźwięków i kłótni: jedynie zmarli i obojętni nigdy nie sprzeczają się. 

9.Nie pozwól, by owładnęły tobą małe irytacje i codzienne miernoty. 

10.Uśmiechaj się! To podtrzymuje pracę serca i chroni je przed dolegliwościami. 
 

 


10 przykazań dobroci 

1.Znoś cierpliwie codzienną harówkę, aby innym ludziom utorować drogę do szczęścia. 

2.Milcz, kiedy zauważysz błąd, aby nie poniżyć tego, kto go popełnił. 

3.Nie denerwuj się, gdy ludzie narzekają na ciebie. Powiedz sobie, że w tym czasie, kiedy ich uwaga jest skoncentrowana na tobie, nie mają czasu krytykować innych. 

4.Udzielaj pochwały temu, który postępuje dobrze. 

5.Radośnie udzielaj pomocy tym, którzy są w potrzebie. 

6.Mocno i szczerze uściśnij dłoń zasmuconego brata, żeby dać mu poznać twoje ludzkie ciepło. 

7.Serdeczne pozdrawiaj skromnych. Okazuj upodobanie do tych, których inni zaniedbują. 

8.Przemawiaj słodko i łagodnie do niecierpliwych, także do tych, którzy się do ciebie uprzedzeni. 

9.Uśmiechaj się do ludzi, których spotykasz - uśmiech nic nie kosztuje, lecz wiele znaczy dla dotkniętych przez los. Jego efekty mogą być trwałe. 

10.Zachowuj się w taki sposób, żeby innym było z tobą dobrze. 
 

 

 


10 rad, by stać się szczęśliwym 

1.Nie nakłuwam sobie nieustannie palca, by kontrolować poziom cukru we krwi. 

2.Ładuję moje rezerwy emocjonalne, podziwiając zachód słońca, pełnię księżyca, twarz dziecka, jakiś kwiat... 

3.Nigdy nie mówię: "Żaby rechoczą", ale mówię: "Żaby śpiewają". 

4.Nie pragnę być doskonały: mógłbym stać się znerwicowany. 

5.Gdy patrzę na siebie w lustrze, nie obserwuje siebie, ale uśmiecham się do siebie. 

6.Używam kroplomierza, aby powiedzieć "ja". 

7.Pozdrawiam zawsze pierwszy. 

8.Gdy podnoszę głos, gdy denerwuję się, wrzeszczę... pytam sobie, czy nie jestem odrobinkę śmieszny. 

9.Napełniał sobie umysł słowami-witaminami: "Zrobię to!", "Jestem mały, ale nie jestem niski", "Nie jestem piękny, ale za to jestem radosny", "Dopóki żyję, pragnę płonąć" ... 

10.Myślę: przeciwności zawsze istnieją, ale Bóg również. Dlatego mam zawsze przewagę nad nimi! 

 

 



Mam prawo być sobą 

1.Mam prawo żyć w prawdzie i czynić to, co odpowiada temu, w co wierzę. 

2.Mam prawo zastanawiać się nad swoim życiem. 

3.Mam prawo mówić że Pan Bóg mnie interesuje. 

4.Mam prawo mieć czas na modlitwę, by dziękować Bogu za miłość która pozwali mi żyć. 

5.Mam prawo dzielić się wiarą z innymi. 

6.Mam prawo wybrać Jezusa Chrystusa za towarzysza mojego życia. 

7.Mam prawo być chrześcijaninem i świadczyć, że nie jest to coś wstydliwego. 

8.Mam prawo nie wszystko czynić tak jak wszyscy; jestem bowiem sobą, a nie kimś innym. 

9.Mam prawo być w prawdzie ze sobą samym. 

10.Mam prawo ale i obowiązek pamiętać, że nigdy nie ma prawa bez obowiązków. 

 

 

 

Przepis na życie 

1.Zanim osądzisz, spróbuj zrozumieć. 

2.Wystrzegaj się gotowych odpowiedzi. 

3.Daj każdemu szansę. 

4.Zważaj bardziej na "być" niż "mieć". 

5.Stawaj w obronie najsłabszych. 

6.Bądź pośród innych narzędziem pokoju. 

7.Przynoś życie i nadzieję ludziom, których spotkasz. 

8.Przyczyniaj się do międzyludzkiej solidarności. 

9.Pracuj na rzecz bardziej sprawiedliwego świata. 

10.Śmiej się, a zmarszczki przekształcą się w skrzydła. 

 

 

Dekalog rodzica 

1.Nie krzycz (ewentualnie raz w tygodniu). 

2.Nie rób więcej niż trzeba (gdzie za dobra matka, tam nic nie warta córka). 

3.Pamiętaj o miłości (jedynie miłość przekonuje). 

4.Świeć przykładem (w wychowaniu słowa są mało ważne). 

5.Naucz się mówić (broń może zwyciężyć, ale jedynie słowo może przekonać). 

6.Pamiętaj, abyś był zawsze przykładem dla swojego dziecka (słowo to dźwięk, przykład to dowód). 

7.Nie musisz być nieomylny (nazbyt błyszczące lustra oślepiają oczy). 

8.Nie zapominajcie o modlitwie (modlitwa to nie wypowiadanie słów, ale otrzymywanie siły). 

9.Pamiętajcie, abyście byli uśmiechnięci (rodzice, którzy nie lubią wychowywać, minęli się ze swoim powołaniem). 

10.Nie chciej tego, aby twoje dziecko było inne niż jest (każdy człowiek jest cenny, każdy człowiek jest niezwykły). 

 

 

Mały dekalog dla matek 

1.Nie mów po prostu «nie rób tego», jeżeli nie możesz dodać «zrób zamiast tego to». 

2.Nie nazywaj «kaprysami» rzeczy, które tylko przeszkadzają. 

3.Nie przerywaj niczego co dziecko robi, nie uprzedzając go wcześniej. 

4.Nie «wyprowadzaj» dziecka na spacer, ale idź «z» nim. 

5.Nie wahaj się przed robieniem odstępstw od reguły. 

6.Nie naigrywaj się z dziecka i nie bądź ironiczna: śmiej się z nim, a nie z niego. 

7.Nie rób z dziecka widowiska ani zabawki. 

8.Nie myśl, że dziecko zrozumie co do niego mówisz, tylko dlatego, że ty to rozumiesz. 

9.Dotrzymuj obietnic i nie obiecuj, gdy wiesz, że nie możesz ich dotrzymać. 

10.Nie kłam i nie unikaj pytań. 
Wniosek jest jeden: dzieci nie potrzebują jedynie naszego uczucia i sympatii, lecz także naszej inteligencji oraz prawdziwego i cierpliwego wysiłku, aby zrozumieć drogę ich rozwoju. To jeszcze raz podkreślona konieczność słuchania dziecka. 

 

 

 

Dekalog idealnego ojca 

1.Bądź zawsze sobą, nie udawaj. 

2.Bądź zawsze gotowy do zabawy, rozmowy, słuchania. 

3.Dawaj przykład samokontroli i bezkompromisowości, gdy chodzi o moralność. 

4.Dawaj poczucie bezpieczeństwa, zarówno w kwestiach poważnych, jak i błahych, aby nauczyć dzieci widzieć sedno sprawy w dobrych i złych momentach życia. 

5.Nigdy nie bądź nieomylny, ale ojcem, który «w końcu» znajduje rozwiązanie problemu. 

6.Utrzymuj w tajemnicy sekrety dzieci powyżej dziesięciu lat, nawet przed żoną, jeżeli dziecko tak sobie życzy. 

7.Dbaj o autorytet, ale nie bądź despotyczny, budź szacunek przykładem. 

8.Kontroluj swój temperament w stosunku do dzieci tak jak do obcych. 

9.Ukazuj dzieciom harmonię, szacunek i zrozumienie z żoną. 

10.Uczyń przynajmniej kolację momentem spotkania z rodziną, kiedy można porozmawiać bez przeszkód z zewnątrz. 

 

 

 

Nie rozmawiaj z pokusą 

1.czyli jak nie ulec niektórym przesądom na temat życia duchowego


2.Nie czekaj ze spowiedzią, aż będziesz lepszy, bez spowiedzi nie będziesz lepszy. 

3.Przystępuj do Komunii św. zawsze, kiedy masz pewność, że twój grzech nie jest ciężki. 

4.Jeżeli ci się wydaje, że popełniłeś grzech przeciwko Duchowi Świętemu, to najprawdopodobniej go nie popełniłeś. Grzech przeciwko Duchowi Świętemu często powoduje brak świadomości grzechu. 

5.Nie zaniedbuj modlitwy, ale jeśli już zaniedbałeś, to pamiętaj, że w każdej chwili, bez zbędnych wyjaśnień, możesz znów zacząć się modlić. 

6.Pamiętaj, że modlitwa jest najbardziej owocna, kiedy podejmujesz ją, mimo że nic podczas niej nie czujesz. 

7.Jeżeli wydaje ci się, że Kościół wymaga od ciebie czegoś niemożliwego, to sprawdź, czy jest to na pewno nauka Kościoła. 

8.Jeżeli spotka cię coś złego od ludzi Kościoła, np. podczas spowiedzi kapłan cię zrani, pomyśl, że on jest takim samym słabym człowiekiem jak ty. Pan Bóg jest ponad naszymi słabościami. 

9.Każda Msza św. jest tak samo ważna, ale jeżeli drażnią cię kazania i nie możesz wytrzymać, spróbuj, przynajmniej na jakiś czas, poszukać innego kościoła. 

10.To nieprawda, że jesteś sam. Szukaj wspólnoty. W samotności często człowiek produkuje złudzenia. Łatwiej przetrwać z innymi niż samemu. 

To nieprawda, że zło musi istnieć i nieprawda, że są sytuacje bez wyjścia. Bóg wszystko może. Każdy dzień jest ważny. Walcz ze swoimi słabościami nawet jeśli przegrywasz. Dopóki walczysz, masz szansę. 

 

 

 

10 warunków dobrego dialogu 

1.Punktem wyjścia do dialogu jest miłość bliźniego. 

2.Musisz odróżnić w sobie uczycie od ocen i osądów. 

3.Bądź wrażliwy na drugiego człowieka. 

4.Uśmiechaj się w czasie rozmowy, bądź pogodny. 

5.Staraj się bardziej słuchać niż mówić. 

6.Podejmuj dialog wciąż na nowo nawet, gdy się nie układa. 

7.Bądź cierpliwy, nie prowadź dialogu za wszelką cenę. 

8.Nie próbuj dialogiem zmieniać rozmówcę. 

9.Kieruj się miłością, a nie chęcią podporządkowania sobie drugiej osoby. 

10.Kluczem dialogu jest zaufanie, a progiem przebaczenie. 

 

 

 

10 przykazań racjonalnego wypoczynku 

1.Odpoczywaj w czasie pracy, robiąc krótkie (3-5 minutowe) przerwy w pracy, aby odwrócić uwagę od zagadnienia, które silnie i przez dłuższy czas zaprząta Twoje myśli. Odpoczywaj codziennie po pracy na świeżym powietrzu, korzystaj z krótkich spacerów i czynnych zajęć rekreacyjnych. Odpoczywaj w niedziele i dni wolne od pracy, dostosowując formy i treść tego wypoczynku do swojej struktury zmęczenia, do swoich upodobań i potrzeb kulturalnych. 

2.Wykorzystuj racjonalnie swój coroczny urlop wypoczynkowy. Podczas tego urlopu naucz się odprężać psychicznie, dobrze spać - bez środków nasennych, regularnie odżywiać się, nabierać sił psychicznych i sprawności fizycznej. 

3.Zachowuj czynną postawę w kształtowaniu kulturalnej - korzystnej atmosfery psychicznej w pracy, w domu, na ulicy. Twoja życzliwość, uprzejmość i grzeczność zapobiega przemęczeniu i dopomaga w rozładowaniu sytuacji. 

4.Staraj się jak najwięcej przebywać na świeżym powietrzu. Ruch na świeżym powietrzu połączony z głębokim oddychaniem, pomaga zlikwidować długotrwałe, uporczywie utrzymujące się napięcia nerwowe. 

5.Wystrzegaj się nudy i monotonii, ponieważ one potęgują u Ciebie zmęczenie. Stosuj różne formy odwracania uwagi, które mogą ograniczyć lub przerwać ją. 

6.Pamiętaj o tym, że dobre samopoczucie w ciągu dnia zależy od głębokiego i dostatecznie długiego snu w nocy. Świadomość nie zakończonych obowiązków, zadań i terminowych prac - które natarczywie zaprzątają myśli wtedy, kiedy trzeba zasypiać - powoduje bezsenność lub utrudnia zaśnięcie. 

7.Odżywiaj się racjonalnie - od tego zależy Twoje zdrowie. Jadaj regularnie - co najmniej cztery razy dziennie - w nastroju pogodnym i nigdy w pośpiechu. 

8.Pamiętaj o tym, że stabilizacja w dziedzinie zasad moralnych i etycznych oraz życia miłosnego jest czynnikiem o dużym znaczeniu dla ochrony zdrowia psychicznego. 

9.Przestrzegaj zasad higieny osobistej i dbaj o estetykę wyglądu zewnętrznego. Stanowią one nie tylko czynnik ochrony zdrowia, ale poprawiają samopoczucie i utrzymują Ciebie w określonej samodyscyplinie. 

10.Pamiętaj o tym, że nadużywanie alkoholu i palenie tytoniu nie tylko zagraża Twemu zdrowiu, ale i nie pozwala racjonalnie odpoczywać. Korzystniej jest bowiem likwidować i zmniejszać napięcie psychiczne przez szczere zainteresowanie się niewyczerpalnym bogactwem otaczającego nas świata. 

 

 

 

 

Przepis na dobrą rozmowę 

1.Nie rozmawiamy w gniewie. To zawsze przynosi złe owoce. 

2.Rozmawiamy tylko wtedy, gdy obie strony są do tego gotowe i zgadzają się na rozmowę. 

3.Aranżujmy "miejsce akcji": siadamy przy stole, naprzeciw siebie, wyłączamy telewizor, radio, telefon, można przygasić światło, zapalić świece. 

4.Zapewniamy intymność (bez świadków czy obawy, że ktoś podsłuchuje). 

5.Mamy dla siebie czas, bez pośpiechu, limitu czasowego. 

6.Mówimy o sobie, swoich odczuciach, uczuciach, unikając wydawania sądów o drugim ("bo ty zawsze", "znowu", "jak zwykle", "bo ty w ogóle" itp). 

7.Unikamy ranienia emocjonalnego, nie "czepiamy się" spaw, na które rozmówca nie ma wpływu (np. wydarzenia z przeszłości, rodzina a w szczególności rodzice-teściowie, ułomności czy cechy fizyczne). 

8.Stosujemy przekaz wielostronny, to znaczy mówimy nie tylko o rzeczach złych - do naprawy, lecz pokazujemy je w kontekście podziękowań za wszystko, co jest dobre. 

9.Kończąc rozmowę czynimy postanowienia - zobowiązania na najbliższą przyszłość; czego szczególnie będzie pilnować mąż ze względu na żonę (a więc z miłości do niej), a czego żona ze względu na męża. 

10.Rozmawiajmy w atmosferze modlitwy. 

 

 

 

 

Okazywanie Jezusowej miłości 

1.Mów do ludzi. Nie ma nic równie miłego, jak radosne słowa przywitania. 

2.Uśmiechaj się. Potrzeba pracy aż siedemdziesięciu dwóch mięśni, aby się zasępić i tylko czternastu, aby się uśmiechnąć. 

3.Zwracaj się do osób po imieniu. Dźwięk własnego imienia brzmi jak najsłodsza muzyka. 

4.Bądź przyjazny i pomocny. 

5.Bądź serdeczny. Mów i zachowuj się w taki sposób, jakby wszystko, co robisz, było przyjemne. 

6.Bądź prawdziwie zainteresowany innymi osobami. Potrafisz polubić każdego, tylko spróbuj. 

7.Bądź hojny w pochwałach i bardzo ostrożny w krytykowaniu. 

8.Licz się z uczuciami innych, a to zostanie docenione. 

9.Szanuj opinie innych osób. 

10.Bądź czujny, aby służyć. W życiu liczy się najbardziej to, co robimy dla innych. 

 

 

 

10 zasad kształtowania sumienia 

1.Zawsze zło nazywaj złem, a dobro dobrem - nie zakłamuj się. 

2.W wątpliwości szukaj rady mądrych i doświadczonych ludzi. 

3.Umiej przeciwstawić się obiegowej opinii i niesłusznym sądom. 

4.Wyobrażaj sobie skutki swego postępowania - do czego ono cię doprowadzi. 

5.Szukaj dobrego towarzystwa i szlachetnej przyjaźni, czytaj dobre książki. 

6.Pamiętaj, że najbardziej upala zło dokonane z tchórzostwa i chęci wyrządzenia krzywdy drugiemu. 

7.Codziennie wieczorem rób rachunek sumienia. 

8.Regularnie spowiadaj się. Miej stałego spowiednika. 

9.Bądź krytyczny wobec wszystkiego, co widzisz i słyszysz. 

10.Zawsze proś Ducha Świętego o światło. 

 

 

 

Dekalog Jana XXIII 

1.Tylko dzisiaj postaram się wyłącznie żyć dniem dzisiejszym, nie chcąc rozwiązywać za jednym zamachem wszystkich problemów mego życia. 

2.Tylko dzisiaj maksymalnie zatroszczę się o moją postawę: być uprzejmym, nikogo nie krytykować, ani tego nie pragnąć, nie uczyć karności nikogo poza samym sobą. 

3.Tylko dzisiaj będę szczęśliwy w przekonaniu, że zostałem stworzony, aby być szczęśliwym i to nie tylko w przyszłym świecie, ale również teraz. 

4.Tylko dzisiaj przystosuję się do okoliczności i nie będę domagał się by to one przystosowały się do moich planów. 

5.Tylko dzisiaj przeznaczę przynajmniej dziesięć minut na dobrą lekturę, pamiętając, że jak pokarm potrzebny jest do życia ciała, tak dobra lektura potrzebna jest do życia duszy. 

6.Tylko dzisiaj uczynię coś dobrego i nikomu o tym nie powiem. 

7.Tylko dzisiaj uczynię przynajmniej jedną z tych rzeczy, których czynić nie lubię, a jeżeli moje zmysły czułyby się pokrzywdzone, postaram się, aby nikt się o tym nie dowiedział. 

8.Tylko dzisiaj sporządzę szczegółowy plan dnia. Może nawet nie wypełnię go dokładnie, ale zredaguję. Będę się strzegł dwóch nieszczęść: pośpiechu i niezdecydowania. 

9.Tylko dzisiaj będę wierzył niestrudzenie, nawet gdyby okoliczności mówiły co innego, że Opatrzność Boża opiekuje się mną tak, jakby nikogo innego na świecie nie było. 

10.Tylko dzisiaj nie będę się lękał. Szczególnie zaś nie ulęknę się radować pięknem i wierzyć w dobro. 

 

 

 

Pokonaj stres
(Przed egzaminem) 

1.Ustal, co najszybciej zapominasz - czy materiał, którego uczyłeś się wczoraj, czy rok temu. 

2.Rób szczegółowe notatki z tych partii materiału, których zapamiętywanie sprawiało Ci największą trudność. 

3.Próbuj pokonać własną nieśmiałość, ujawniającą się w kontaktach z obcymi ludźmi. Możesz np. zaczepiać ich na ulicy i pytać o godzinę lub o drogę, rozmawiaj ze sprzedawczyniami w sklepach o interesujących Cię towarach, kontroluj swoje reakcje w sytuacjach podwyższonego stresu, na coraz wyższym poziomie napięcia. 

4.Jeśli obawiasz się egzaminów ustnych, już teraz rozpocznij przygotowania do nich. Ułóż listę pytań o zróżnicowanym stopniu trudności, zapisz je na poszczególnych kartkach, po wylosowaniu nagrywaj odpowiedzi na taśmę dyktafonu lub magnetofonu, odtwarzaj korygując błędy. Powtarzaj tę zabawę w obecności obcych ci osób - kolegów, sąsiadów, znajomych rodziców. 

5.Na 1-2 dni przed egzaminem przestań się już uczyć, wyjedź za miasto, biegaj, spaceruj, rób to, co lubisz, co Cię relaksuje. 

6.Możesz zastosować jedną lub kilka metod relaksacji, np. muzykoterapię, ćwiczenia oddechowe (wciąganie powietrza nosem, wydychanie ustami połączone z pełną koncentracją na oddychaniu). 

7.Zrezygnuj z uczestnictwa w giełdzie pytań, jeśli uważasz, że może Cię to dodatkowo zestresować. 

8.Zapomnij o ciężkostrawnych potrawach - bigosie, kotletach schabowych. W dniu poprzedzającym egzamin zjedz lekki posiłek, np. kawałek gotowanego mięsa i surówkę. Nazajutrz na śniadanie - kanapki z białym serem i chudą wędliną, ogórek, pomidor, owoce. Popij niezbyt mocną herbatą lub sokiem owocowym. 

9.Nie traktuj komisji egzaminacyjnej jak swych potencjalnych wrogów - jej członkowie są zestresowani tak samo jak ty. Muszą decydować o cudzym losie. 

10.Asekuracyjnie wybierz inny kierunek studiów lub studium policealne, kurs językowy lub zawodowy. Wówczas nawet ewentualne niepowodzenie podczas zdawania egzaminów nie przekreśli całkowicie Twych planów na bliższą przyszłość. 

 

 

 

Śmierć bliskiej osoby
(Po śmierci bliskiej osoby) 

1.Wolno mi poświecić się żałobie, nie pytając, co inni o tym sądzą. 

2.Wolno mi przeżywać ból, gniewać się i złościć. 

3.W czasie żałoby wolno mi wycofać się z życia i poświęcić się życiu moimi wspomnieniami. 

4.Wolno mi odczuwać wdzięczność do człowieka, pomimo, że boli mnie jego strata. 

5.Wolno mi dopuszczać pytania o moje zaniedbanie w stosunku co do tego człowieka. Jeśli wiem, że jestem winny, można mi przyznać się do tej winy i uwolnić się do niej. 

6.Wolno mi dopuszczać pytania o brak serca i zrozumienia chorego do mnie. Wolno mi też przebaczać mu jego winę. 

7.Wolno mi modlić się do Boga, uskarżać się i żalić, a gdy jestem bardzo speszony - milczeć. Wolno mi się przy nim "wyładować". 

8.Wolno mi mieć nadzieję na życie po śmierci a jednocześnie nadzieję na moje życie tu na Ziemi. 

9.Wolno mi tak bardzo się smucić jak jest to dobre dla mnie i mojego "wyzdrowienia". 

10.Wolno mi tak prowadzić "nowe życie" po okresie żałoby, jak uważam to za dobre i właściwe.