POZIOM, NA KTÓRY ZAPRASZA BÓG

Kilka tygodni temu Ojciec Święty Franciszek spotkał się w Rzymie z młodzieżą z Francji. Podczas spontanicznej rozmowy powiedział między innymi:

„Seks to dar Boży. To żadne tabu, to dar od Boga, to dar, jaki daje nam Pan. Ma dwa cele: kochać się i powoływać życie. Seks to pasja, namiętna miłość”.

„Prawdziwa miłość jest namiętna. Miłość między mężczyzną a kobietą, gdy jest namiętna, prowadzi do tego, że daje życie na zawsze; ciałem i duszą”.

„Jedno ciało – to jest wielkość seksualności. Tak należy mówić o seksualności. I tak należy przeżywać seksualność, w tym wymiarze – miłości między mężczyzną a kobietą na całe życie”.

„To prawda, że nasze słabości, nasze duchowe upadki prowadzą nas do korzystania z seksualności poza tą tak piękną drogą miłości między mężczyzną a kobietą. Ale to są upadki, jak wszystkie grzechy, takie jak kłamstwo, gniew, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu”.

„Seksualność bywa urzeczowiona, oderwana od miłości i używana dla rozrywki. Istnieje przemysł seksualności oderwanej od miłości. Tyle pieniędzy zarabia się na przemyśle pornograficznym – to degeneracja w porównaniu z poziomem, na jakim Bóg umieścił seksualność”.

„Seksualność jest wspaniała. Strzeżcie dobrze waszą tożsamość seksualną i przygotujcie ją na miłość, by umieścić ją w tej miłości, która będzie towarzyszyć wam przez całe życie”.

Papież Franciszek opowiedział też młodzieży o swoim spotkaniu z małżeństwem świętującym jubileusz 60-lecia ślubu. Sędziwi małżonkowie zapewnili go: „Jesteśmy zakochani”.

Franciszek przywołał też słowa starszego mężczyzny, który mówił mu o swoim małżeństwie: „Bardzo się kochamy i czasem się obejmujemy; nie możemy uprawiać miłości w naszym wieku, ale się obejmujemy, całujemy”.

„To jest prawdziwa seksualność – nigdy nie można odrywać jej od piękna miłości”
.

opr. do góry