POMÓŻMY MARCIE, SAMANCIE I INNYM

Zapraszamy wszystkie zdrowe osoby w wieku 18-55 lat, aby zarejestrować się jako potencjalny dawca komórek macierzystych i szpiku Fundacji DKMS (www.dkms.pl)). Zajmuje to tylko chwilę (polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego i pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka), a może uratować życie Marcie, Samancie i wielu innym osobom chorym na nowotwory krwi.

Termin: 28 kwietnia 2019 roku, godz. 800-2000
Miejsce: Parafia bł. Annuarity, ul. Królowej Jadwigi 13A
Inicjatorem akcji jest Karol Malewicz, tata Marty.

Fundacja DKMS działa od roku 2009. Do marca roku 2019 udało się przebadać prawie półtora miliona potencjalnych dawców. 6366 osób zostało rzeczywistymi dawcami, ratując życie innym.

A oto historia Marty:
„Mam na imię Marta. Jestem 7-letnią dziewczynką. Mieszkam w Nowym Kiełbowie, gmina Stara Błotnica. Tu żyje cała moja rodzina – ukochani rodzice, 3-letnia siostra Julka, dziadziuś oraz kuzyni. Mama mówi, że jestem bardzo bystrą i samodzielną dziewczynką. Uwielbiam lalki, gry planszowe i zwierzęta. Mam też swoje marzenia... W przyszłości chciałabym zostać lekarzem.

Niestety, moje szczęśliwe dzieciństwo i spokój całej rodziny przerwała straszna wiadomość. Okazało się, że jestem bardzo
poważnie chora. 2 lutego 2019r. rodzice usłyszeli diagnozę – wykryto u mnie ciężką postać anemii aplastycznej (aplazja
szpikowa). Nikt nie przypuszczał, że coś takiego może się przytrafić mnie i moim najbliższym... Choroba związana jest z
poważnym uszkodzeniem szpiku, który odpowiada za produkcję mojej krwi. Bez leczenia farmakologicznego może dojść do kompletnego wyniszczenia szpiku i zaprzestania jej produkcji. Niestety, nikt nie ma pewności, że planowane leczenie zakończy się sukcesem.

Na szczęście jest dla mnie szansa na zupełny powrót do zdrowia! Moje życie może uratować przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego, gdyż nikt z najbliższych mi osób nie może nim być. Cała moja wspaniała rodzina i przyjaciele dzielnie o mnie walczą! I za to bardzo Ich kocham! Dlatego proszę – POMÓŻCIE!

Zarejestrujcie się w bazie potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS. Dla Was to chwila, a dla mnie całe życie!”

Wielu naszych Czytelników i Parafian zna także historię Samanty, naszej Parafianki, uczennicy 5 klasy Szkoły Podstawowej nr 23. Od ostatnich wakacji także ona walczy dzielnie z nowotworem krwi. W marcu okazało się, że potrzebny jest przeszczep. Może, to właśnie Ty, drogi Czytelniku, zostaniesz genetycznym bliźniakiem Samanty lub innego dziecka.

Znamienne wydają się słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w roku 2000 podczas Kongresu Światowego Towarzystwa Transplantologicznego: „Trzeba zaszczepić w sercach ludzi młodych, szczere i głębokie przekonanie, że świat potrzebuje braterskiej miłości, której wyrazem może być decyzja darowaniu narządów”. Oddając swoje komórki macierzyste bądź szpik kostny pacjentowi, dla którego jedynym ratunkiem jest przeszczepienie, dawca nie ponosi żadnego uszczerbku na zdrowiu i życiu. Może więc warto na chwilę zatrzymać się i zastanowić się nad przesłaniem pozostawionym nam przez Papieża. Przełamanie swoich obaw i uprzedzeń pozwoli na uratowanie czyjegoś życia poprzez oddanie niewielkiej cząstki siebie.

Jeżeli nie możesz pomóc cząstką swego ciała – pamiętaj o gorliwej modlitwie za dzieci, które tak bardzo ciężko chorują.

opr.