W ZAPACHU KWIATÓW JEST POLSKA

Uroczystość Wniebowzięcia NMP, 15 sierpnia, nazywamy potocznie Świętem Matki Bożej Zielnej. Dzień ten jest świętem nakazanym – mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy świętej.

Wniebowzięcie NMP jest dogmatem naszej wiary. Przekonanie o tym, że Pan Jezus nie pozostawił ciała swojej Matki na ziemi, ale je uwielbił, uczynił podobnym do swojego ciała z chwili zmartwychwstania i zabrał do nieba, było powszechnie wyznawane w Kościele. Święto to obchodzone jest już od V-VI wieku. Formalnie dogmat ogłoszono całkiem niedawno
– w roku 1950.

Opis wniebowzięcia znamy tylko z apokryfów. W jednym z nich jest opowieść o śmierci i pogrzebie Maryi. Otóż, gdy Matka Boża umarła i Apostołowie złożyli ją do grobu, przybył spóźniony Apostoł Tomasz - ten niewierny - i chciał zobaczyć ciało Najświętszej Maryi Panny. Gdy otworzono grób, nie było w nim ciała Maryi, a jedynie piękne, pachnące lilie i inne kwiaty i zioła.

Z uroczystością Wniebowzięcia łączy się błogosławieństwo pól, ziół i kwiatów. Według starej ludowej tradycji bukiet do
poświęcenia wiązano z siedmiu różnych ziół: rumianku, mięty, melisy, bazylii, rozmarynu, lubczyku i nasturcji.

Przyjmując błogosławieństwo kwiatów, przypominajmy sobie słowa pieśni: „…tam właśnie teraz rozkwitły kwiaty: stokrotki, fiołki, kaczeńce i maki (...) w ich zapachu, urodzie, jest Polska” i módlmy się mocno – w 99. Rocznicę „Cudu nad Wisłą” – za bezpieczną przyszłość naszej Ojczyzny.

opr.
Jadwiga Kulik

do góry