KOLEJNY BŁOGOSŁAWIONY PALLOTYN

Dziś, 15 września, w Limburgu w Niemczech będzie miała miejsce beatyfikacja ks. Richarda Henkesa, pallotyna. Będzie to pierwsza beatyfikacja w diecezji Limburg. Uroczystościom przewodniczyć będzie przedstawiciel papieża Franciszka, kardynał Kurt Koch - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Transmisję z beatyfikacji przeprowadzi Pallotyńskie Radio Ewangelizacyjne Pallotti.FM

Wielu gości z Niemiec i zagranicy potwierdziło swoją obecność. Między innymi politycy, ministrowie, a także biskupi
z Niemiec i zagranicy. Polskę będzie reprezentował Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Wojda SAC, metropolita białostocki
w towarzystwie Przełożonego Prowincji Chrystusa Króla ks. Zenona Hanasa SAC. Kardynał Koch odprawi liturgię wraz
z biskupem Georgem Bätzingem i przełożonym generalnym księży pallotynów z Rzymu, ks. Jacobem
Nampudakamem SAC. Na początku liturgii biskup Georg Bätzing zwróci się do delegata papieża, kardynała Kurta Kocha, wraz z postulatorem generalnym ks. Adamem Golcem SAC, z prośbą o beatyfikację o. Richarda Henkesa. Następnie wicepostulator ks. Manfred Probst SAC odczyta krótki opis historii życia i cierpienia ks. Richarda Henkesa SAC. Wśród gości znajdą się także liczni pallotyni, przedstawiciele różnych wspólnot religijnych, ekumenizmu, wspólnota Ackermann, stowarzyszenie „Błogosławiony z Dachau”. Dużych grup oczekuje się od Polski, Czech i Ruppach-Goldhausen – tak możemy wyczytać na stronie internetowej Diecezji Limburskiej.

W czasie uroczystej Mszy świętej beatyfikacyjnej, posługiwać będzie chór katedry w Limburgu oraz instrumentaliści. Pod
kierownictwem dyrektora katedry Judith Kunz zostaną zaprezentowane dzieła z „Missa de Angelis” i „Héroique Jeanne d'Arc” Henri Nibelle.

Po liturgii pallotyni i diecezja zapraszają wszystkich na festiwal Richarda Henkesa SAC w Bischofsgarten am Roßmarkt.
W Bischofsgarten goście będą mogli się spotkać i porozmawiać ze sobą oraz dowiedzieć się więcej o nowym błogosławionym. Najważniejszym wydarzeniem będzie również zakończenie dnia, uroczysty wieczór chwały o godzinie 19.00 w kościele Pallottiner St. Marien.

„Beatyfikacja księdza Henkesa będzie świętem dla pallotynów, diecezji Limburskiej, domu nowego błogosławionego
Ruppacha-Goldhausena w Westerwald i czeskich gości” – mówi biskup dr Georg Bätzing.

Ks. Richard Henkes SAC został aresztowany za niewygodne kazania w parafii Strahowice (obecnie na terenie Czech),
w obozie koncentracyjnym w Dachau pozostał dobrowolnie w bloku 17, gdzie szalał tyfus, aby zająć się chorymi, tak został męczennikiem. Poświęcił swoje życie dla innych ludzi, pokonał bariery narodowe i uprzedzenia oraz tworzył klimat porozumienia. Ojciec Helmut Scharler SAC, prowincjał niemieckich pallotynów, ma nadzieję, że beatyfikacja pomoże wielu ludziom poznać życie, pracę i wartości Richarda Henkesa. „Ks. Richard Henkes SAC był charyzmatycznym kapłanem, którego osobowość dojrzała w trakcie swojej posługi i ostatecznie doprowadziła do bezinteresowności. Jego przywiązanie do godności każdego człowieka jest ważnym świadectwem, zwłaszcza w dzisiejszych czasach ”, mówi Scharler.

Dziś zapraszamy już o godz. 13.30 na transmisję z katedry limburskiej. Będzie można nas słuchać w internecie, na stronie radia pallotti.fm, w aplikacji mobilnej Pallotti.FM oraz oglądać na YouTube wpisując w wyszukiwarkę Pallotti.FM

Zapraszamy na spędzenie niedzielnego popołudnia z Radiem Pallotti.FM

ks. Łukasz Gołaś SAC
Kraków

 

do góry