MIŁOŚĆ WYMAGA

14 luty – Walentynki. Jak wszystkim wiadomo, to dzień osób zakochanych, gloryfikujących swoją miłość.

Dziś wysyłamy sms, jakąś romantyczną fotkę z sercem… Spotykamy się z kochaną osobą w miłym miejscu…

Ale nie zawsze było to takie proste...

W III wieku, za panowania cesarza Klaudiusza II, w Cesarstwie Rzymskim chrześcijanie byli prześladowani i skazywani na śmierć. Także za bycie z kimś. Cesarz był zdania, że żonaci mężczyźni, przywiązani do swoich rodzin, są mniej wydajnymi żołnierzami. Z tego powodu zabronił on młodym kawalerom zawierania związków małżeńskich z kobietami.

W Terni, dzisiejszej włoskiej Umbrii, żył św. Walenty, biskup. Z determinacją nauczał on pogan Ewangelii oraz pomagał młodym zakochanym parom. Mimo zakazu cesarza, błogosławił małżeństwa legionistów. Asystował także męczennikom
w czasie ich procesów i egzekucji. Wkrótce sam został pojmany i doprowadzony do prefekta Rzymu, który przeprowadził rutynowy proces polegający na wymuszaniu odstępstwa od Chrystusa. Ponieważ nie przyniosło to oczekiwanego rezultatu, kazał ściąć Walentego. Stało się to 14 lutego ok. 270 roku.

Jedna z legend głosi, że gdy św. Walenty przebywał w więzieniu, strażnik więzienny szybko się zorientował, że Walenty jest wykształconym dobrym człowiekiem i poprosił go, by nauczał jego ślepą córkę. Św. Walenty klęcząc przy wspólnej modlitwie, złożył ręce razem z Julią i w tym momencie wydarzył się cud – córka strażnika odzyskała wzrok.

Według tradycji, ciało Męczennika, zaraz po ścięciu, wykradli z rzymskiego cmentarza uczniowie św. Walentego
i przewieźli do Terni. Do jego grobu w katedrze w Terni licznie przybywają pielgrzymki, a szczególnie zakochani, narzeczeni i małżonkowie.

Św. Walenty swoim życiem przypomina nam, że prawdziwa miłość wymaga naszej czujności, ofiarności, gotowości do poświęcenia. Nie jest ona tylko uczuciem, ale to trud nieustanej troski o dobro kochanej osoby. Czasem w naszych relacjach nie dajemy rady przezwyciężyć egoizmu. Niech Święto Zakochanych stanie się okazją do wypraszania przez wstawiennictwo św. Walentego daru prawdziwej miłości w naszych sercach.

opr.
Jadwiga Kulik

 

do góry