MĄDROŚĆ I DOŚWIADCZENIE W ZASIĘGU RĘKI

„Niech dziadkowie nigdy z żadnego powodu nie będą wyłączeni z rodziny. Są skarbem, którego nie możemy odebrać nowym pokoleniom, zwłaszcza ich świadectwa wiary” /Papież Benedykt XVI/.

Niewiele jest słów, które budziłyby tak ciepłe skojarzenia jak „Babcia” czy „Dziadek”. Mądrość i doświadczenie Babć
oraz Dziadków są bezcennym darem przekazywanym kolejnym pokoleniom. Ich relacja z wnukami jest zupełnie wyjątkowa i niepowtarzalna. W pewnym okresie życia, to właśnie do nich zwracają się częściej i śmielej, niż do rodziców, czując gdzieś podświadomie, że Dziadkowie nas bardziej zrozumieją, wysłuchają, doradzą, nie będą się czepiać.
To Dziadkowie często dbają, aby najprostsze modlitwy nas zachwyciły, zapadły nam w pamięć. To oni pokazują nam piękno świata, to oni dają poczucie bezpieczeństwa.

21 i 22 stycznia świętujemy dni, o których nikt - dzieci i dorośli - nie mogą zapomnieć. Dzień Babci rozpowszechnił się
w Polsce już pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Ktoś słusznie spostrzegł, że Dziadkowie są w tej sytuacji nieco poszkodowani, dlatego pod koniec lat osiemdziesiątych, w kalendarzu świąt obok Dnia Babci pojawił się Dzień Dziadka.

Pamiętajmy i módlmy się w tych dniach za naszych ukochanych Dziadków, także za tych, którzy odeszli do domu Pana. Niech będą obecni w rodzinie we wspomnieniach, opowieściach. Ilu z nas nosi ich imię! To także dzięki nim przyszliśmy przecież na ten świat! A ilu z nas naprawdę urodziło się dzięki pomocy i trosce Dziadków, kiedy byliśmy pod sercem mamy! Trudno wyliczyć dobro, którego dzięki nim doświadczyliśmy w naszym życiu.

Kochane Babcie i drodzy Dziadkowie! Żyjcie nam sto lat na ziemi, a na wieczność – tylko w Niebie!

Wnukowie, pamiętajcie: jeżeli nic Ci nie wychodzi – zadzwoń do swojej Babci, zadzwoń do swojego Dziadka! To prawie jak sms do Pana Boga! W odpowiedzi znajdziesz Miłość!

Jadwiga Kulik

do góry