ODCZYTAĆ BOŻY OBRAZ /6/

Kolejny tydzień naszego wpatrywania się w Obraz „Jezu, ufam Tobie”.

Dzisiejsze Święto Miłosierdzia prowadzi nas do zatrzymania się nad rzeczywistością, którą można by nazwać „duszą” wszystkich sposobów świadczenia dobra. Serce… To w nim należy szukać prawdziwej głębi spełnianych uczynków. Ono nadaje właściwy kształt wyobraźni miłosierdzia. W jego rytmie realizuje się życie ludzi, naśladujących w miłości samego Boga. Siostra Faustyna zapisała w Dzienniczku: „Dopomóż mi, Panie, aby serce moje było miłosierne, bym czuła ze wszystkimi cierpieniami bliźnich” /Dzienniczek, 163/.

Wyraz „miłosierdzie” w wielu językach zawiera nawiązanie do słowa „serce”. I słusznie, bo właśnie tam, we wnętrzu osoby, rodzi się współczująca i realizująca konkretne uczynki miłość. Bez niej wszystko byłoby „jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący”. Człowiek jest w stanie zdobyć się na wiele „pozytywnych gestów” wobec innych. Jednak nie zawsze można je utożsamić z czynami miłosierdzia. Niestety zdarza się, że to, co powinno stanowić bezcenny dar, próbuje się dziś zamienić w przedmiot dziwnego handlu: ja dla ciebie - tyle, a ty dla mnie - ile? Niestety szafuje się pięknymi gestami albo słowami, sprzedając je - w dodatku za fałszywe banknoty hipokryzji. Niestety, czasem człowiek przestaje dostrzegać, że ofiarując w rzeczywistości sam otrzymuje i pycha zaczyna przesłaniać radość dawania.

Takie sytuacje sprawiają ponowne otwieranie rany Serca Chrystusa. Tej samej, która pojawiła się, gdy włócznia, przebijając prawy bok, swoim ostrzem sięgnęła niezwykle głęboko. Papież Franciszek napisał kiedyś do młodych: „w Jezusie wszystko woła o miłosierdzie”. Skoro tak jest, to znaczy, że musi Go bardzo boleć, kiedy właśnie miłosierdziu odbiera się „twarz”. Dlatego potrzeba dziś Ludzi przez duże „L”, aby inni mogli dostrzec „vera icon” - prawdziwą ikonę, ukazującą oblicze kochającego Ojca. Potrzeba świadków, którzy doświadczyli Bożej miłości i teraz sami wytrwale niosą ją braciom.

Jezu, Twoje Serce jest pełne pokory i miłości. Obudź we mnie pragnienie i umiejętność szukania autentycznych skarbów, które można znaleźć tylko poprzez życie w blasku Promieni. Pomóż odkryć w sobie „wyobraźnię miłosierdzia” i naucz ją realizować na co dzień.

ms

do góry