Ś.P. KS. ANTONI CZULAK SAC

W piątek, 23 kwietnia 2021 roku, zmarł ks. Antoni Czulak SAC,
wieloletni proboszcz naszej parafii i budowniczy naszego kościoła.

Ks. Antoni urodził się 1 maja 1933 roku w Międzybrodziu Bialskim k. Bielska-Białej, w ówczesnej archidiecezji krakowskiej. Wzrastał w gronie dziesięciorga dzieci. Trzech jego braci zostało także kapłanami: Stanisław (kapłan diecezjalny, zmarły
w 2008 roku) oraz pallotyni – Tadeusz (zmarły w 2010 roku) i Kazimierz (zmarły w 2019 roku).

Do szkoły podstawowej ks. Antoni uczęszczał w miejscowości rodzinnej, a w roku 1948 rozpoczął prowadzone przez księży pallotynów gimnazjum w Wadowicach na Kopcu. W sierpniu 1952 roku wstąpił do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ząbkowicach Śląskich. Ukończył studia w Ołtarzewie i 11 czerwca 1959 roku został kapłanem – pallotynem.

Po święceniach pracował w Gdańsku, Kisielicach i Zakopanem. Potem był wikariuszem w parafiach prowadzonych przez księży diecezjalnych w Szczawienku i Jedlinie Zdroju k. Wałbrzycha. W roku 1966 rozpoczął pracę w Dolinie Miłosierdzia
w Częstochowie.

Od 1 września 1968 roku objął w Radomiu obowiązki proboszcza Parafii św. Józefa, a od roku 1974 również rektora pallotyńskiego domu. Ze względu na zwiększającą się szybko liczbę parafian, podjął starania o pozwolenie na budowę
sal katechetycznych przy ul. Wiejskiej. Wiele lat starał się także o zgodę na wybudowanie nowej świątyni.
Gdy ją w 1981 roku uzyskano, nastąpiły kolejne problemy z jej lokalizacją i wykupem działek pod budowę.

W roku 1984 ks. Antoni został mianowany rektorem domu i proboszczem w Ożarowie Mazowieckim, gdzie oprócz pracy duszpasterskiej współpracował z ks. Stanisławem Orlickim SAC przy budowie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego Archidiecezji Warszawskiej i domu Stowarzyszenia.

W roku 1993 powrócił do Radomia na urząd rektora i proboszcza, aby zająć się rozpoczętą już budową kościoła.
W czerwcu 2000 roku miała miejsca uroczystość poświęcenia nowej świątyni. W roku 2002 ks. Antoni dokonał przeniesienia całej działalności duszpasterskiej do nowego budynku plebanii i zespołu katechetycznego przy
ul. Młodzianowskiej 124. Rozpoczął też przygotowania do budowy kościoła w Mazowszanach.

W roku 2005 ks. Antoni otrzymał roczny urlop. W Radomiu do końca swych dni prowadził Nabożeństwa fatimskie
dla chorych, starszych i samotnych. Ostatnie trzy miesiące jego życia naznaczone były cierpieniem i chorobą.
Czas ten wypełnił pobytem w Pallotyńskim Domu Opieki im. św. Wincentego Pallottiego we Wrzosowie.

Ks. Antoni przeżył 88 lat, w tym 68 lat w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego i 62 lata w kapłaństwie.

Mszy świętej pogrzebowej ks. Antoniego przewodniczył ks. dr Zenon Hanas SAC, Prowincjał księży pallotynów.
Pogrzeb odbył się w środę, 28 kwietnia, w naszym kościele. Ks. Antoni spoczął w pallotyńskiej kwaterze na cmentarzu na Firleju.

Matko Fatimska, otocz ks. Antoniego płaszczem swej opieki!

opr.