OSTATNIE NA ZIEMI SPOTKANIE

Góra Oliwna – okolice której wcześniej były miejscem duchowej agonii Chrystusa – stała się również miejscem ostatniego spotkania Zmartwychwstałego z uczniami. Jezus przez 40 dni po swoim Zmartwychwstaniu przebywał wśród uczniów, następnie w ich obecności uniósł się w górę i zniknął. Wniebowstąpienie Jezusa Chrystusa opisane zostało w Ewangelii wg św. Marka, Ewangelii wg św. Łukasza oraz w Dziejach Apostolskich.

Z pamiętnika pielgrzyma...

W 2013 roku w pielgrzymce po Jerozolimie towarzyszyła mi najbliższa rodzina. Samo wspomnienie tamtych dni zamieniam w modlitwę wdzięczności. Na Górę Oliwną wjechaliśmy taksówką. Kierowca, nie bacząc na przepisy, „wpakował” nas pięcioro do czteroosobowej taxi. On – szósty.

Około 150 m na północ od szczytu Góry Oliwnej znajduje się Kaplica Wniebowstąpienia Pana naszego Jezusa Chrystusa. Obiekt jest własnością lokalnej wspólnoty muzułmańskiej, jednak wszyscy mogą nawiedzać to miejsce. Wstęp jest płatny. Wnętrze tchnie pustką i ciszą. Jedynym elementem, który odróżnia się od otoczenia, jest niewielki obramowany naturalny KAWAŁEK SKAŁY. Stąd Jezus miał wstąpić do nieba. Dotknął przy tym tak mocno ziemi, że w skale pozostał ślad Jego stopy. Każdy bez względu na wyznanie stara się dotknąć TEGO miejsca.

Tkwi w tym jakaś tajemnica, że miejsce tak uświęcone, tak ważne dla naszej religii, znajduje się w rękach niechrześcijańskich.

Nie bacząc na obyczaj i ja przyklękam. Dotykam rękami kamienia i żegnam się znakiem krzyża. Nie mam szans na dłuższą chwilę uwielbienia TEGO miejsca. Czas nagli, tłum napiera, a serce?

Serce niecierpliwie czeka na Twoje, Chrystusie, ponowne przyjście w chwale. Tymczasem gdzieś na boku Kaplicy,
w oczekiwaniu na resztę grupy, rozważam dziesiątkę różańca. Tajemnicę chwalebną, drugą.

Chrystus po swoim Zmartwychwstaniu nie powrócił do dawnego sposobu przebywania z uczniami. Pragnie jednak być
z nami wszystkimi zawsze w Domu Ojca. „A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem”. „Jednakże mówię wam prawdę: Pożyteczne jest dla was Moje odejście. Bo jeżeli nie odejdę, Pocieszyciel nie przyjdzie do was. A jeżeli odejdę, poślę Go do was”.

Oczekujmy w tym tygodniu na kolejne Zesłanie Ducha Świętego…

 Jadwiga Kulik

do góry