WYSTARCZY JEDNO JEJ SŁOWO,

JEDNO SPOJRZENIE...

MAMA - jedno słowo, a - jak wielu zapewne się przekonało - ma wyjątkową moc i najczęściej jest pierwszym słowem, które potrafimy wypowiedzieć.

To właśnie ona jest z nami od pierwszego oddechu.

Żadna mądrość, której możemy nauczyć się na ziemi, nie da nam tego, co słowo i spojrzenie matki.

„Dzieci są darem od Pana” (por. Ps 127, 3-5).

Biblia nigdy nie mówiła, że każda kobieta powinna zostać matką. Jednak naucza, że te, które Pan pobłogosławił dziećmi, powinny potraktować tę odpowiedzialność bardzo serio. Bycie matką, to według Biblii najważniejsze i fundamentalne powołanie kobiety. Do dziś mówimy o kobietach w ciąży, że są w stanie błogosławionym.

Od matki nauczył się cierpienia...

Świat nie miałby „Papieża z dalekiego kraju”, gdyby nie wiara i miłość jego matki. Papież sam kiedyś powiedział, że od matki nauczył się cierpienia. A więc znoszenia go, przeżywania z godnością i pokorą. Matka nauczyła go też modlitwy.
I chociaż papież lepiej pamiętał modlitwę swego ojca, to wspominał, że to właśnie matka nauczyła go znaku krzyża.
Nie możemy też zapomnieć, że Emilia Wojtyłowa zmarła, gdy Karol przygotowywał się do I Komunii świętej. Przystąpił do niej miesiąc po jej śmierci. Emilia urodziła go mimo komplikacji ciążowych zagrażających jej życiu. Tak cudownie urodzony, stał się oczkiem w głowie matki. „To dziecko będzie kimś wielkim!” - powtarzała. I matczyna intuicja jej nie zawiodła. Zachowały się opowieści, że Emilia niemal oszalała na punkcie syna. Bez przerwy lulała go w drewnianej kołysce, śpiewała do snu, nosiła. Nie mówiła na niego Karol, tylko zawsze zdrobniale - Loluś. A gdy był starszy - najwyżej: Lolek.

Matka „we mnie/w Tobie pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma”. Bez jej cennych wskazówek „stałbym się jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący” – to sparafrazowane fragmenty Hymnu o miłości św. Pawła.

Zadajmy sobie pytanie, czy ewangeliczny syn marnotrawny odszedłby z domu, gdyby miał matkę?

Droga Mamo!
Niech Pan Cię wysłucha! Niech Ciebie chroni!
Niech ześle Tobie pomoc! Niech Cię wspiera!
Niechaj pamięta! Niech Mu będzie miłe…! Niech Ci udzieli...!
Niech Pan wypełni...!

Nie ma lepszych życzeń, niż życzyć komuś BOGA! Nie ma!

I jeszcze jedno - MAMO, odpoczywaj w pokoju!

Jadwiga Kulik 

do góry