REKOLEKCYJNY CZAS PRZYNAGLA

Już kilka tygodni w kościołach rozbrzmiewają pieśni pokutne. Trwa Wielki Post - czas postanowień, czas zadumy… Tak szczególnie potrzebnej, gdy na Ukrainie toczy się wojna…

Zatrzymajmy się na chwilę, wyłączmy media. Wyjdźmy na pustynię. Tak, jak Jezus (Łk 4, 1-13). Bo na pustyni jest cisza, spokój i milczenie. Wtedy można usłyszeć siebie.

A może właśnie tegoroczne nauki rekolekcyjne będą dla nas swoistą pustynią, powrotem do źródeł? Nie będzie nam łatwo stać się lepszymi po godzinie lub po kilku godzinach nauk. W ciągu kilku chwil nie da się naprawić całego duchowego rozgardiaszu. To jest praca na długo, na całe życie. Ale od czegoś trzeba zacząć...

Przytulmy się także w piątek, już po rekolekcjach, do krzyża Chrystusa na Drodze krzyżowej. Mamy coraz mniej czasu dla Boga… Coraz mnie czasu i dla drugiego człowieka…

Kiedy trwa Wielki Post, zapytajmy mocno, czy tak powinno wyglądać nasze życie?

Wstańmy z kanapy...

Podczas pandemii odkryliśmy możliwość zdalnego udziału w Eucharystii za pośrednictwem mediów. Niektórym trudno jest z tego zrezygnować. Rekolekcje, to dobry moment, by wrócić do świątyni!

Często podczas rekolekcji człowiek dostaje odpowiedź na wiele pytań. Dlatego warto stawiać odważne pytania. Nie wiem, co przyniosą lata najbliższe, ale wyczuwa się rosnące napięcie…

Rekolekcje wielkopostne trwają zwykle trzy - cztery dni, wliczając niedzielę. Rozpoczynają się niedzielną Mszą świętą ze specjalnym rekolekcyjnym kazaniem głoszonym przez przyjezdnego kapłana. W czasie rekolekcji jest okazja do spowiedzi. Możemy zagłębić się bardziej w tajemnicę sakramentów – owoc Męki i Zmartwychwstania Jezusa. Jest czas, by pomyśleć o prawdach, które nigdy się nie zmieniają, a o których na co dzień, żyjąc w biegu, często zapominamy.

Udział w rekolekcjach wielkopostnych powinien być dla nas przede wszystkim czasem zadumy i refleksji nad własnym życiem. Zastanowienia się, w którym miejscu jestem i gdzie w moim życiu jest wiara i drugi człowiek.

Niech przemówią do nas słowa papieża Benedykta XVI: „Wielki Post przynagla nas do otwarcia naszego życia na słowo Boże, aby dane nam było poznać najbardziej fundamentalną prawdę: kim jesteśmy, skąd przychodzimy, jaki jest nasz cel oraz jaką drogę mamy obrać w życiu”.

Jadwiga Kulik

do góry