PIERWSZY BISKUP WYŚWIĘCONY W RADOMIU

Ksiądz Biskup Adam Odzimek urodził się w 1944 roku w Radomiu. Ukończył Seminarium Duchowne w Sandomierzu oraz specjalistyczne studia z teologii biblijnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Kapłanem został w roku 1969. Licencjat
z nauk biblijnych uzyskał na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie.

W latach osiemdziesiątych zainicjował w Radomiu spotkania biblijne, które odbywały się w kościele Matki Bożej Miłosierdzia.

W roku 1985 został biskupem pomocniczym diecezji sandomierskiej. Sakrę biskupią otrzymał z rąk Księdza Kardynała Józefa Glempa w konkatedrze radomskiej. W latach 1992 – 2019 był biskupem pomocniczym diecezji radomskiej.

Zawołaniem biskupim Księdza Biskupa Adama były słowa: „Ne deficiant fides caritasque” – „Aby wiara i miłość były mocne”.

Był kibicem siatkarzy Czarnych Radom. Szczególną troską i opieką duszpasterską otaczał producentów papryki. Był także inicjatorem i opiekunem pieszej pielgrzymki z Radomia do Niepokalanowa w intencji trzeźwości.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 16 marca w katedrze w Radomiu. W homilii Ksiądz Arcybiskup Wacław Depo przypomniał dzień 25 kwietnia 1985 roku, kiedy to św. Jan Paweł II mianował ks. Adama Odzimka biskupem pomocniczym diecezji sandomiersko-radomskiej. Powiedział: „Była to pierwsza konsekracja biskupa w Radomiu, ale trzeba podkreślić, że Ksiądz Kardynał Józef Glemp, obok młodości młodego biskupa, zaledwie 40-letniego, mówił, że jest to pewnego rodzaju rehabilitacja miasta wyklętego po strajku w czerwcu 1976 roku”.

Śp. Ksiądz Biskup Adam Odzimek spoczął w grobie biskupów radomskich na cmentarzu przy ul. Limanowskiego.

opr.