POCZĄTEK SPOTKAŃ Z JEZUSEM

Miesiąc maj to nie tylko matury i egzaminy, nie tylko zakończenie sezonu rozgrywek piłkarskich. To także czas, kiedy dzieci przystępują do Pierwszej Komunii świętej. Od tej chwili mogą w pełni uczestniczyć w każdej Mszy świętej.

Maj, to czas uprzywilejowany. Dziecko i rodzice pogłębiają w tym miesiącu swoją przyjaźń z Jezusem i Maryją.

Dzień Pierwszej Komunii świętej jest wyjątkowy i dla dziecka i jego rodziców. Ale warto tego dnia skupić się na tym, że to POCZĄTEK drogi spotkań z Jezusem pod postacią Chleba.

I Komunia święta, to wielka uroczystość w parafii. Wielkie wzruszenie, długie przygotowania, ale też towarzyszący dzieciom stres – pierwsze wyznanie grzechów w spowiedzi świętej, czytania i śpiewy w świątyni przez mikrofon. Dziecko zawsze będzie potrzebowało ze strony najbliższych wsparcia, a przede wszystkim umocnienia w wierze, zachęty do systematycznego przystępowania do spowiedzi świętej i przykładu uczestnictwa we Mszy świętej.

Obserwując przygotowania rodzin dzieci pierwszokomunijnych do Uroczystości I Komunii świętej trudno nie zadać pytania: Na ile ta Uroczystość jest wydarzeniem religijnym, najgłębszym Spotkaniem z Jezusem, a na ile świeckim wydarzeniem? Jeśli skupiamy się przede wszystkim na rodzinnym spotkaniu przy stole i na prezentach… wyrządzamy wtedy własnemu dziecku krzywdę, bo może ono nigdy nie odkryć już, czym jest przyjęcie do serca Prawdziwego Ciała Jezusa i co tak naprawdę daje przyjmowanie Komunii świętej.

Kochane Dzieci!

Dzień Pierwszej Komunii świętej jest jednym z najpiękniejszych dni w życiu. To Twoje pierwsze tak bliskie Spotkanie
z Panem Jezusem. Zachowaj ten dzień głęboko w pamięci i w sercu. „Bóg swoim aniołom dał rozkaz o tobie, aby cię strzegły na wszystkich twych drogach” (Ps 91, 11).

Drodzy Rodzice, Opiekunowie, Dziadkowie!
„Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, NIE PRZESZKADZAJCIE im; do takich bowiem należy królestwo Boże (...)
I biorąc je w objęcia, kładł na nie ręce i błogosławił je” (Mk, 10, 14-16).

Módlmy się za wszystkie Dzieci, które w tym roku przystąpią do Pierwszej Komunii świętej. W dzisiejszym świecie bez wartości czeka je i ich rodziców bardzo ciężka praca, by dochować wierności Panu Jezusowi.

Jadwiga Kulik