UCZYŃCIE WSZYSTKO,

CO MÓJ SYN WAM POWIE

Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Wszystko „co czuje i co żyje, sławi Maryję”.

Przejeżdżając w majowy wieczór przez polskie wsie można usłyszeć pieśni maryjne. Pierwsze Nabożeństwa majowe zaczęto odprawiać w Polsce w połowie XIX wieku. Po 30 latach stało się ono bardzo popularne i znane w całym kraju.

Na początku XX wieku papież Leon XIII włączył do Litanii Loretańskiej wezwanie „Matko dobrej rady”.

Najważniejszą radą, jaką ma dla nas Maryja, są jej słowa z wesela w Kanie Galilejskiej: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2, 5). W tym krótkim zdaniu zawiera się cały życiowy program, który Maryja po mistrzowsku realizowała jako pierwsza spośród uczniów Chrystusa i którego dzisiaj uczy również nas.

Trudno to wytłumaczyć komuś, kto nie uznaje pośrednictwa Maryi, ale wiele osób (także ja sama) doświadczyło
w swoim życiu tego, że Maryja zaprowadziła ich (i mnie też) do Jezusa. Maryjo, Matko dobrej rady, która powiedziałaś: „Uczyńcie wszystko, co wam powie Syn”, wypraszaj nam u Chrystusa łaskę dobrych wyborów. W chwilach trudnych,
w cierpieniach i wątpliwościach, błagaj o Boże światło, które pozwoli nam rozpoznać wolę Chrystusa i o Jego moc, abyśmy umieli tę wolę wypełnić.

Za radą Maryi - czyńmy wszystko co nam Jej Syn powie.

Jadwiga Kulik

do góry