WOLNOŚĆ – KOCHAM I ROZUMIEM

„Bo Wolność krzyżami się mierzy”.

W listopadzie, bardziej niż w jakimkolwiek miesiącu, uświadamiamy sobie znaczenie tego stwierdzenia. Wolność
i niepodległość – to wartości bezcenne.

W miesiącu pamięci o zmarłych zdajemy sobie sprawę z ceny, jaką Naród polski zapłacił za możliwość życia w wolnym
i suwerennym kraju. Jak wiele krwi i łez zostało przelanych za wolną Polskę. Jak wiele jest na całym świecie bezimiennych grobów naszych obrońców.

Połowa listopada jest szczególnie przepełniona patriotyzmem. Liczne biało-czerwone flagi udowadniają, że poczucie narodowej dumy jest w nas wielkie. Z radością przeżywamy narodowe święta i cieszymy się z poczucia wspólnoty
i przynależności.

Tym bardziej cenne są dla nas okazje, kiedy WSPÓLNIE możemy świętować naszą wolność i WSPÓLNIE poczuć ducha patriotyzmu.

W ubiegłą niedzielę, 13 listopada, gościł w naszej parafii Zespół muzyki religijnej „Sanctus”, który uświetnił obchody
104. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Oprócz liturgicznej oprawy kilku Mszy świętych, Zespół dał przepiękny i wzniosły koncert piosenki patriotycznej.

Zespół „Sanctus” od 2013 roku działa na co dzień w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Gdańsku. Powstał w roku 2010 na Mazurach – w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Dubeninkach koło Gołdapi. Wokalista i Założyciel, Arkadiusz Szulc, jest multiinstrumentalistą tworzącym muzykę autorską. Uczestniczył w programie „Bitwa na głosy”, a z muzyki religijnej czerpie „energię na brnięcie w świat z głębokim stanem mentalnym”.

Przepiękny niedzielny koncert został otwarty występem młodych wykonawców ze Szkół Podstawowych nr 4 oraz 23, którzy brawurowo i wzruszająco wykonali współczesne utwory patriotyczne. Następnie, licznie zgromadzeni – przede wszystkim nasi Parafianie i mieszkańcy Ustronia i Młodzianowa (ale dało się też zauważyć obecność radomian z wielu innych dzielnic) – mieli okazję wysłuchać i zaśpiewać wspólnie z Zespołem inne znane pieśni patriotyczne i żołnierskie – m.in.: „Ojczyzno ma”, „Wojenko, wojenko”, „Legiony”, „Biały krzyż”, „A mury runą”, „Polskie kwiaty”, „Rota”, „Boże, coś Polskę”.

Na koniec wspólnie odśpiewaliśmy wszystkie zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.

Składamy serdeczne podziękowanie Organizatorom tego wspaniałego koncertu: Wspólnocie Chrystusa Zmartwychwstałego „Galilea”, Stowarzyszeniu „Nasze Ustronie”, Radnej Miasta Radomia – Pani Magdalenie Lasocie
i Gminie Miasta Radomia oraz Księdzu Proboszczowi Lucjanowi Rożkowi SAC.

Takie Wydarzenia sprawiają, że Wolność jeszcze bardziej kochamy i rozumiemy.

Pragniemy też, jako Redakcja „Mojej Parafii”, przeprosić wszystkich, którzy pragnęli modlić się z Zespołem „Sanctus” podczas Eucharystii po Koncercie. Decyzja o tym, że Zespół jednak nie zagra, zapadła tuż przed godz. 18.00. Polityka, polityka...

opr. cb