,

NIEZWYKŁY GOŚĆ W SZKOLE 23

W środę, 26 kwietnia, Szkoła Podstawowa nr 23 powitała w swoich progach niezwykłego Gościa – Księdza Biskupa
Marka Solarczyka.

Powodem wizyty była kwietniowa rocznica Chrztu Polski, który miał miejsce w roku 966. Przyjmuje się, że było to dokładnie 14 dnia miesiąca, podczas Wigilii Paschalnej.

Chrzest Księcia Mieszka I i jego dworu, to było bardzo ważne wydarzenie, które otworzyło Polskę na Europę, a Europę na Polskę. Tego dnia Polska przyjęła wiarę w jedynego prawdziwego Boga, a zrezygnowała z wierzeń pogańskich. Do czasu przyjęcia chrztu Polanie modlili się do wielu rzeczy, np. do słońca, drzew… Od roku 966, powoli powoli mieszkańcy Polski zaczęli otwierać swoje serca na Dekalog i Ewangelię, uczyli się np. świętowania niedzieli.

Uczniowie naszej szkoły byli bardzo zainteresowani tym wszystkim, co mówił dostojny Gość. Ksiądz Biskup cierpliwie odpowiadał na liczne pytania. Szczególnie małą młodzież interesowało: co by się stało, gdyby Mieszko I nie przyjął chrztu świętego; jakie były skutki przyjęcia chrztu przez Naród polski.

Pytaliśmy też Biskupa Ordynariusza o gry komputerowe i obecność w mediach społecznościowych. Odpowiedzi były bardzo interesujące. Ksiądz Biskup wiele lat pracował jako katecheta w szkole średniej (także będą już biskupem pomocniczym warszawsko-praskim) i miał serdeczny kontakt z uczniami. Wspomniał, że nie zgodził się kiedyś na wspólne gry z młodzieżą tylko dlatego, że było w nich dużo przemocy. Chętnie grał za to w symulatory uczące np. pilotowania samolotów. Często też tweetuje i jest obecny na facebook’u.

Niestety, lekcja w szkole trwa tylko 45 minut i zabrakło sporo czasu, by nasz dostojny Gość mógł odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Cieszymy się, że pomimo wielu obowiązków (dowiedzieliśmy się, że do wakacji Ksiądz Biskup ma jeszcze około stu bierzmowań) Ordynariusz diecezji radomskiej znalazł czas, by przybyć do naszej szkoły.

Dziękujemy też naszej Dyrekcji i Panu od Historii za zorganizowanie tak niezwykłego Spotkania.

Na koniec Ksiądz Biskup otrzymał od małej młodzieży pięknego storczyka, wszak przybył do nas dzień po swoich imieninach.

To było bardzo pouczające Spotkanie. Nie mamy zbyt wielu okazji, by bliżej poznać, a nawet troszkę się zaprzyjaźnić,
z tak ważnymi osobami. Ksiądz Biskup Marek jest bardzo serdeczny i zasłuchany w młodych. Dziękujemy za to Panu Bogu, w którego wierzymy w Polsce już od 1057 lat.

Amelia Faryna