,

WADOWICE O SMAKU KREMÓWEK

W sobotę, 10 czerwca, duża grupa pielgrzymów wyjechała z naszej parafii do Krakowa - Łagiewnik i Wadowic, rodzinnego miasta św. Jana Pawła II.

Pielgrzymka ta była podziękowaniem za dar I Komunii świętej, którą przyjęły dzieci ze Szkoły nr 23 13 maja 2023 roku. Kilkoro dzieci dziękowało też za ponad rok przyjaźni z Jezusem w sakramentach, przygotowując się duchowo do Rocznicy I Komunii świętej.

Do Łagiewnik dotarliśmy około godziny dziesiątej. Najważniejszym punktem dnia była Msza święta w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia - w kaplicy św. Józefa, w której jest łaskami słynący Obraz Jezusa Miłosiernego i Grób św. Siostry Faustyny.
W tym cudownym miejscu odmówiliśmy też Koronkę do Bożego Miłosierdzia zyskując odpust zupełny.

Po Mszy świętej dzieci wysłuchały prelekcji o św. Siostrze Faustynie i Bożym Miłosierdziu, ucząc się przy okazji nowej piosenki i oglądając pomysłowo przygotowane animacje ewangelizacyjne.

Od godziny trzynastej mieliśmy czas na obiad i osobistą modlitwę w Sanktuarium. Niektórzy wybrali się na spacer do pobliskiego Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach.

Przed godziną piętnastą wyruszyliśmy do Wadowic - miasta, w którym urodził się i wychował św. Papież Jan Paweł II.
Po drodze podziwialiśmy piękne górskie widoki.

Gdy dotarliśmy na miejsce, udaliśmy się do Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, w której znajduje się chrzcielnica, w której ochrzczony został Jan Paweł II. Bazylika jest bardzo piękna.

Od godziny 16.30 w trzech trzydziestoosobowych grupach rozpoczęliśmy zwiedzanie Muzeum Domu Rodzinnego
św. Jana Pawła II. To wspaniałe miejsce, w którym znajdują się liczne pamiątki po Świętym Papieżu. Są tam jego:
narty, kajak, odzież, przedmioty codziennego użytku, a nawet świadectwa szkolne! Ojciec Święty był bardzo dobrym uczniem. Muzeum jest częściowo interaktywne. Oprócz eksponatów można tam też obejrzeć filmy, usłyszeć fragmenty przemówień Papieża, a nawet wsłuchać się w bicie jego serca. To było bardzo ciekawe przeżycie. Pani Przewodnik oraz Siostry zakonne – Przewodniczki opowiadały wszystkim grupom bardzo ciekawie o wielu szczegółach życia św. Jana Pawła II, o których nie sposób dowiedzieć się z mediów.

Oczywiście Wadowice to… kremówki. Po zwiedzeniu Muzeum udałam się z rodziną i jednym z kapłanów na słynne ciastko, które zareklamował sam św. Jan Paweł II podczas ostatniego w swoim życiu pobytu w Wadowicach.

Przed północą, po powrocie do Radomia czekała na nas jeszcze jedna niespodzianka. Każdy uczestnik Pielgrzymki otrzymał kremówkę, która w sierpniu 2022 roku wygrała w Wadowicach w Plebiscycie na Najsmaczniejszą Kremówkę Papieską.

To była wspaniała Pielgrzymka do świętych miejsc. Będę ją długo pamiętać.

Amelka Faryna