,

ODROBINA WIEDZY DLA PĄTNIKA

Pod koniec lipca i w sierpniu z wielu polskich miast wyruszają piesze pielgrzymki na Jasną Górę. Także z naszego radomskiego Młodzianowa wyruszy „Biała 11”. Do Częstochowy docierają na kolejny tzw. pielgrzymkowy szczyt - Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Matki Bożej Zielnej, 15 sierpnia. Pierwszy wakacyjny szczyt pielgrzymkowy przypada na 16 lipca – dzień Matki Bożej Szkaplerznej. Inny – na Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, 26 sierpnia.

Siłą i tajemnicą, które do stóp Jasnogórskiej Pani przyciągają tłumy jest Jej Cudowny Obraz. Gdy pojawił się na Jasnej Górze, był już otoczony czcią i kultem, a także tradycją wielu cudów, które zdziałał. Klasztor jasnogórski stał się przede wszystkim Maryjnym Sanktuarium. Według Jana Długosza ten wizerunek Matki Boskiej już przed 1430 rokiem był czczony nie tylko w Polsce, ale i w sąsiednich krajach.

Poznajmy odrobinę historii tego Cudownego Portretu, który tak nas fascynuje. Pątniku drogi! Jeżeli zamierzasz u Jej stóp złożyć swój trud i bagaż pielgrzymi, w który zapakujesz całe życie swoje, to musisz wiedzieć także to, co dzisiaj piszę
w tym artykule.

Obraz Matki Boskiej Jasnogórskiej ma bogatą historię i jest otoczony legendą, która mówi, że dzieło namalował św. Łukasz Ewangelista na desce stołu służącego Najświętszej Rodzinie, jeszcze za życia Najświętszej Panienki, a Ona sama pozować Mu miała. Zostało one przewiezione z Jerozolimy do Konstantynopola, skąd dalej - na Ruś. Mocy obrazu miał doświadczyć zarządzający Rusią Książę Opolski Władysław - za jego przyczyną odniósł zwycięstwo nad wojskami oblegającymi Bełz.

Według legendy, gdy zamierzano przewieźć obraz na Śląsk, konie nie chciały ruszyć. Wówczas książę Władysław złożył przysięgę, że wybuduje kościół i umieści w nim obraz oraz ufunduje klasztor, w którym osadzi zakonników paulinów.

Taka historia obrazu zawarta jest w najstarszym rękopisie, którego odpis przechowywany jest w jasnogórskim archiwum.

Prawdziwe pochodzenie i czas powstania obrazu wciąż pozostaje przedmiotem dyskusji specjalistów. Prawdopodobnie dzieło przywieziono na Jasną Górę 31 sierpnia 1384 roku. Podarował je paulinom, których sprowadził do Częstochowy dwa lata wcześniej, książę Władysław Opolczyk. Jednak, by łatwiej było łączyć jubileuszowe obchody, przyjmuje się,
że i paulini, i Obraz Matki Bożej, przybyli na Jasną Górę w roku 1382.

Najstarszą, bardziej wiarygodną informację o historii obrazu zawdzięczamy Janowi Długoszowi. Nie podał on co prawda daty sprowadzenia Cudownego Obrazu, ale przekazał obszerną relację o zniszczeniu wizerunku przez husytów w czasie napadu na klasztor w Wielkanoc, 16 kwietnia 1430 roku. Liczne skarby i wota Sanktuarium wabiły rabusiów, którzy
sprofanowali i zniszczyli Cudowny Obraz. Wyrwany z ołtarza, wyniesiony został przed kaplicę i porąbany szablami,
a na koniec przebity mieczem i porzucony w okolicy kościoła św. Barbary. Pątnicy zwykle odwiedzają także to miejsce,
czerpiąc wodę ze źródełka, jakie według legendy wytrysło w miejscu porzucenia Obrazu.

opr.
Jadwiga Kulik