,

NASZA PARAFIA W STATYSTYCE

– WYBRANE ZAGADNIENIA

Wizyta duszpasterska, która trwała od 27 grudnia 2023 roku do 26 stycznia 2024 roku, pozwoliła na dostrzeżenie kilku ważnych kwestii statystycznych.

Oprócz duszpasterzy parafialnych: Księdza Proboszcza Rafała Czekalewskiego, ks. Roberta Kaima, ks. Pawła Śliżewskiego, ks. Marcina Majewskiego, ks. Włodzimierza Osicy, ks. Andrzeja Jasińskiego - w tegorocznej „kolędzie” wspierali nas pallotyni: ks. Ryszard Robakiewicz z Wrzosowa, a także ks. Marcin Przywara z Lublina.

W 25 dni zapukaliśmy do 5261 rodzin (mieszkań), z czego przyjęły nas 3263 rodziny, a 1998 rodzin nie skorzystało
ze spotkania z kapłanem. W 62% domów i mieszkań naszej parafii odbyliśmy wspólne modlitwy i ciekawe rozmowy.

Parafia św. Józefa Oblubieńca NMP w Radomiu wg danych statystycznych umieszczonych w Kurii Diecezji Radomskiej
liczy ok. 13 000 wiernych. Należy do typu parafii tzw. starzejących się, gdzie większość osób jest w wieku emerytalnym.

Parafia zasadniczo się nie powiększa i - chociaż przybywa nowych domów i rodzin - to niestety liczba zgonów wpływa na lekką tendencję spadkową, gdy chodzi o liczbę wiernych.

Prawie wszystkie osoby, które przyjęły księdze „po kolędzie” należą do Kościoła Rzymskokatolickiego, z małymi wyjątkami - są też osoby należące do Kościoła Prawosławnego, Protestanckiego i bliżej nie określone religijnie.

Spośród 3263 rodzin większość uczestniczy w życiu religijnym, ale nie jest to praktyka systematyczna.

Opierając się na danych pozyskanych z badania praktyk religijnych przeprowadzonych w naszym kościele 22 października 2023 roku, w niedzielnej Mszy świętej w naszym kościele uczestniczyło 21% Parafian, a Komunię świętą przyjęło 15% wiernych.

Zdecydowana większość rodzin naszej parafii żyje w związkach małżeńskich sakramentalnych.

76% odwiedzonych przez kapłanów mieszkań i domów, zamieszkują Parafianie, których wiek mieści się w przedziale
55-80 lat i w ogromnej większości są to kobiety.

Bardzo niski jest procent młodych małżeństw, jednak są to małżeństwa wierzące, których dzieci uczęszczają na katechizację i biorą udział w życiu sakramentalnym z różna częstotliwością.

Zdecydowana większość wiernych orientuje się w bieżących sprawach związanych z naszą parafią i wykazuje zainteresowanie problematyką duszpasterską.

W roku 2023 w naszym parafialnym kościele: 57 osób przyjęło chrzest, 139 dzieci – I Komunię świętą, 142 młodych
ludzi – bierzmowanie; 24 pary ślubowały sobie w sakramencie małżeństwa; odbyło się 181 pogrzebów.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Parafianom za okazane zaufanie i gościnność, ciekawe rozmowy i poczęstunki.
Mamy świadomość niełatwej sytuacji materialnej wielu rodzin, więc tym bardziej dziękujemy za okazane serce
i zrozumienie dla parafialnych inicjatyw. Wyrażamy wdzięczność również tzw. „parafianom z dzierżawy”, którzy także zaprosili nas do swoich domów na modlitwę i spotkanie, pomimo przyjmowania duszpasterzy ze swoich parafii formalnych. To pokazuje także, że jest między nami więź, o która trzeba dbać i pielęgnować. Za wszystko: serdeczne „Bóg zapłać”!

Duszpasterze Parafii św. Józefa