,

ROZWIJANIE SILNYCH WIĘZI

Z BOGIEM I KOŚCIOŁEM

W związku z tym, że przeżywamy maj, zaczęłam się zastanawiać, jak zachęcić dzieci do przychodzenia na Mszę świętą?
Jak zatrzymać tych wszystkich młodych ludzi, którzy dopiero co przyjęli po raz pierwszy Pana Jezusa do swojego serca?
Jest to ogromnie trudne wyzwanie dla współczesnych ludzi wierzących.

Analizując wszystko pomyślałam o kilku sposobach i chcę się tym podzielić.

Pierwszym takim sposobem jest wyjaśnienie znaczenia Mszy świętej. Częste rozmowy z dziećmi o znaczeniu Mszy
świętej jako spotkania z Bogiem i wspólnotą wierzących, pomagają zrozumieć, dlaczego uczestnictwo w Liturgii jest ważne dla naszej wiary. Zachęcanie dzieci do udziału w przygotowaniach do Mszy świętej, takich jak wybór ubrania czy przygotowanie intencji modlitewnych pomaga w odczuwaniu bycia ważnym.

Innym sposobem zachęty do uczestnictwa we Mszy świętej będzie uczestnictwo w Liturgii. Czyli zaangażowanie dzieci
do aktywnego uczestnictwa w Liturgii poprzez czytanie Pisma Świętego, wspólne śpiewanie pieśni, modlitwę i udział
w procesji z darami.

Jeszcze innym sposobem będzie budowanie pozytywnego doświadczenia. Możemy postarać się, aby Msza święta
była pozytywnym i radosnym doświadczeniem dla dzieci. Możemy zorganizować rodzinne wyjścia do kościoła, spotkania
z przyjaciółmi po Mszy świętej lub inne aktywności, które sprawią, że będą się cieszyć z uczestnictwa. Np. wyjście na hulajnogę, a wcześniej Eucharystia.

Najważniejszym i najmocniejszym sposobem jest pokazanie wzoru. Najbliżsi dorośli lub starsze rodzeństwo mogą być przykładem dla dzieci. Oni mogą przekazać entuzjazm i zaangażowanie, mogą być inspiracją.

Często pokazanie, że każdą niedzielę rozpoczynamy od spotkania z Jezusem, utwierdza dziecko w przekonaniu
o ogromnej ważności tego wydarzenia. A rozmowa po powrocie ze Mszy świętej z dziećmi o tym, co przeżyły podczas Eucharystii pozwoli im wyrazić swoje odczucia, refleksje i pytania.

Pamiętajmy, że każde dziecko jest inne, więc ważne jest, aby podejść do zachęcania ich do uczestnictwa w Mszy świętej
w sposób odpowiedni do ich wieku, zainteresowań i potrzeb. Dając im pozytywne doświadczenia związane z Liturgią, możemy pomóc im rozwijać silne więzi z Bogiem i Kościołem.

opr. zc