NASZ PARAFIALNY CHÓR

/Z OKAZJI 5. ROCZ. POWSTANIA/

Nasz parafialny Chór powstał w listopadzie 2008 roku z inicjatywy Księdza Proboszcza Zygmunta Rutkowskiego SAC, ks. Marcina Sawickiego SAC oraz Pana Organisty Romana Danielewicza. W działalności swojej kierujemy się – jak przystało na pallotyński Chór – zawołaniem św. Wincentego Pallottiego: „Ad infinitam Dei gloriam” – „Dla nieskończonej chwały Bożej.”

Zainspirowani życiem św. Wincentego nadaliśmy naszemu Chórowi nazwę „Gloria Dei” – „Chwała Boga”. Naszymi duchowymi opiekunami byli: ks. Marcin Sawicki SAC, ks. Marek Tomulczuk SAC i ks. Mariusz Wierzba SAC. Od wakacji 2012 roku opiekunem jest ks. Paweł Śliżewski SAC.

Na początku było nas zaledwie 14 osób. Obecnie 22. Mimo, że liczebnie nas przybyło, to wciąż potrzebujemy męskich głosów, zwłaszcza tenorów.

Po raz pierwszy Chór zaśpiewał podczas Pasterki w 2008 roku. Od ok. 2 lat śpiewamy w każdą niedzielę podczas Mszy świętej zasadniczo o godzinie 930 oraz na prawie wszystkich uroczystościach.

Dzięki staraniom naszego dyrygenta pana Romana Danielewicza, „Gloria Dei” posiada bogaty repertuar czterogłosowych pieśni, m.in. psalm Mikołaja Gomułki z okresu Renesansu „Nieście Chwałę Mocarze”. Śpiewamy również pieśni w języku łacińskim: „Credo” Jana Sebastiana Bacha, „Ave Verum Corpus” Wolfganga Amadeusza Mozarta, części stałe Mszy świętej oraz inne pieśni tematycznie związane z rokiem liturgicznym.

Wiele zawdzięczamy zaprzyjaźnionej z Chórem Sylwii Klochowicz–Matłackiej i jej mężowi, Wojtkowi (super tenor w „Gloria Dei”). Dzięki ich zabiegom nasz Chór brał udział
w VI Cecyliańskim Zjeździe Chórów Diecezji Radomskiej w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku–Kamiennej 20 listopada 2010 roku. Takie wyjazdy bardzo integrują nasze mini środowisko.

Niejednokrotnie śpiewaliśmy podczas sprawowania Eucharystii w bliskim naszemu sercu kościele Matki Bożej Różańcowej w gościnnych Mazowszanach.

Dnia 8 stycznia 2011 roku, z inicjatywy Księdza Proboszcza Zygmunta Rutkowskiego SAC, przy ogromnym zaangażowaniu Sylwii i Wojtka oraz wszystkich Chórzystów, odbył się w naszym kościele koncert kolęd, w którym udział wzięli: Chór Miasta Radomia „Sancti Casimi Cantores Radomienses”, Cecyliański Chór Katedralny, Chór z parafii św. Rafała Kalinowskiego, I i II Chór z parafii Matki Bożej Miłosierdzia, Kameralny Chór Mieszany
im. bp. Jana Chrapka oraz oczywiście my. Na zakończenie chóry biorące udział w koncercie śpiewały kolędy pod batutą naszego Dyrygenta, a wtórowali im rozmiłowani w kolędowaniu Parafianie św. Józefa.

W każdy drugi poniedziałek i czwartą niedzielę miesiąca śpiewamy (chociaż w niezbyt licznym składzie) na Mszy świętej „trydenckiej”, którą sprawuje ks. Tomasz Stefanowski SAC.

Z inicjatywy „Gloria Dei”, 20 października 2012 roku odbyła się autokarowa pielgrzymka do Sokółki. W wielu uczestnikach pielgrzymki umocniła się wiara w żywą obecność Jezusa
w Eucharystii.

Chętnie bierzemy udział w Adoracjach Najświętszego Sakramentu. Tuż po pielgrzymce do Sokółki adorowaliśmy Pana pośród przepięknej oprawy słowno–muzycznej przygotowanej przez rodzeństwo – Iwonę i Roberta Machniewskich, naszych chórzystów. Wielbiliśmy Jezusa poezją, pieśnią i przede wszystkim pokorną ciszą.

Miło nam poinformować, że Chór „Gloria Dei” śpiewał podczas Mszy świętej o godz. 1230
w katedrze Opieki Najświętszej Marii Panny w Radomiu 27 października br.. Msza święta była transmitowana przez Radio Plus Radom i Telewizję Dami. Dla naszego zespołu było to prestiżowe wydarzenie – jak gdyby na podsumowanie naszej pięcioletniej działalności.

Z satysfakcją ujawniamy, że Chór „Gloria Dei” nagrał płytę z kolędami. Było to możliwe dzięki życzliwości Księdza Dyrektora Radia Plus Radom oraz wielkiemu sercu pana Pawła Irzmańskiego, inżyniera dźwięku. Przygotowujemy się do rozpowszechnienia naszej płyty.

Z notatnika, skrupulatnie prowadzonego przez naszego Dyrygenta, wynika, że od założenia Chóru odbyło się 240 prób (lekcji śpiewu), opracowaliśmy 83 pieśni na różne uroczystości oraz 13 kolęd. Podczas sprawowania Eucharystii śpiewaliśmy 260 razy.

Przez 5 lat istnienia spędziliśmy ze sobą wiele cudownych chwil. Od czasu do czasu spotykamy się rekreacyjnie. Zdjęcia z tych wydarzeń znajdują się w prowadzonej Kronice Chóru.

Św. Augustyn powiedział: „Chcecie wyśpiewywać chwałę Boga? Sami bądźcie tym, co śpiewacie.” Te słowa Chórzyści „Gloria Dei” pragną przyjąć za swoje życiowe motto. W drodze na zajęcia chóru nie straszny nam deszcz ani śnieżyca. Cieszymy się, że możemy być razem przez tę jedną godzinę w tygodniu (niestety tylko jedną).

Jesteśmy wdzięczni Bogu za wszystko, co nam daje, za talenty jakimi nas obdarował. Pragniemy, aby błogosławił naszemu Chórowi, byśmy wielbili Pana pieśnią jeszcze piękniej, przez wiele, wiele lat.

Zapraszamy muzycznie uzdolnionych Parafian św. Józefa do włączenia się do naszego Chóru.

„Śpiew jest głosem Kościoła, niezbędną częścią jego uroczystości, czyni piękną nawet pustynię, daje zajęcie aniołom, jest duchową ozdobą niebiańskiej republiki.” /Św. Bazyli Wielki/

Kochana Siostro! Kochany Bracie! Twój głos potrzebny jest Kościołowi.
Przyjdź do naszego Chóru, zacznij śpiewać, bo „aniołowie w niebie nie będą wiedzieli,
co z Tobą robić.” ;-)

opr.