NIE TYLKO DLA MŁODZIEŻY – CZYLI ŚDM

WCZORAJ, DZIŚ I JUTRO

CZĘSTOCHOWA / 1991

„Otrzymaliście ducha przybrania za synów”. /Rz 8,15/

Połączone, uniesione w górę dłonie i śpiew „Abba, Ojcze” – z pewnością wielu z nas przeżyło podobną chwilę. Wiemy jednak, skąd wzięła się ta – bardzo dobrze dziś znana – pieśń? Można by powiedzieć: „Jej autor „połączył pokolenia””. Czy jednak już wtedy, pisząc tekst, ojciec Jan Góra OP przypuszczał, że „Abba, Ojcze” będzie przez dziesiątki lat śpiewane przy różnych okazjach, na przykład… przez wielotysięczny tłum młodzieży na Lednicy? Czy przypuszczał,
że za 25 lat złączy się klamrą z kolejnym Światowym Dniem Młodzieży, który odbędzie się
w Polsce, w Krakowie?

Może kiedyś nasza Redakcja zrobi wywiad z ojcem Janem i wtedy poznamy odpowiedź na powyższe pytania, ale już teraz przychodzi na myśl jedno: „Wielkie Rzeczy Pan nam uczynił!” Takimi słowami wołał w 1991 roku na Jasnej Górze Jan Paweł II do młodych. Jakże aktualne są one także dziś! Dlaczego tak mało Bożych darów zauważamy w życiu? Często narzekamy, praktycznie na wszystko. Nie potrafimy jednak „wziąć spraw w swoje ręce”, a raczej oddać ich w Najlepsze Ręce i w ten sposób próbować zmieniać świat na lepsze.

Nierealne? Ależ tak! Może znamy powiedzenie: „Nie zadzieraj ze mną, bo mój Ojciec rządzi światem”. Jeśli uświadomimy sobie, że naprawdę jesteśmy dziećmi SAMEGO BOGA, jeśli będziemy żyć tak, jak On chce nas prowadzić, jeśli „Abba”, czyli… „Tatusiu” stanie się naszą osobistą modlitwą, doświadczymy, że wielka jest JEGO moc. Odczujemy na własnej skórze, co znaczą słowa: „Ty wyzwoliłeś nas, Panie, z kajdan i z samych siebie”.

Na koniec jeszcze coś – dla Boga nie ma „przypadków”. To niezwykły zbieg okoliczności, że Spotkanie w 1991 roku miało miejsce w Częstochowie, a niebawem, po 25 latach, odbędzie się w Krakowie. Na obrazie jasnogórskim Maryja dłonią wskazuje Jezusa. Matka zawsze prowadzi do Syna. I teraz także, podczas przygotowań do ŚDM 2016 mówi do nas: „Idźcie do Źródła… do miejsca, w którym bije Źródło Jego Miłosierdzia”.

Mama wyczuwa potrzeby dzieci, nie bój się więc i spełnij Jej prośbę, modląc się często: „Jezu, ufam Tobie!”

ms