„CICHA NOC” Z AUSTRII

Kolęda „Cicha noc” ma już prawie 197 lat. Jest chyba najpopularniejszą kolędą na świecie. Została przełożona na prawie 300 języków. Zarejestrowano ponad tysiąc jej wersji (w języku angielskim i włoskim jest ich co najmniej 8, we francuskim – 11).

Po raz pierwszy utwór ten został wykonany w niewielkim kościółku św. Mikołaja w Oberndorf pod Salzburgiem /Austria/ podczas pasterki w 1818 roku. Uczynili to: ks. Joseph Mohr
oraz nauczyciel i miejscowy organista Franz Xaver Gruber.

Kolęda bardzo się spodobała wiernym. Wykonana została w nieoczekiwanych okolicznościach. W ostatniej chwili przed rozpoczęciem pasterki odmówiły posłuszeństwa wysłużone organy kościoła św. Mikołaja. Pozostawała więc jedynie możliwość „zastępczego” śpiewu
z towarzyszeniem gitary. Wtedy to obaj autorzy (bas i baryton) zaśpiewali po raz pierwszy swoją kolędę. Wkrótce obaj opuścili Oberndorf i długo nie wykonywano tego utworu.

Ks. Joseph Mohr zmarł w 1848 roku w wieku 56 lat. Był bardzo ubogi. Nie było nawet dosyć pieniędzy na wyprawienie mu porządnego pogrzebu, gdyż swoje oszczędności wydał na utworzenie szkoły dla biednych dzieci. Pochowany został w grobie dla ubogich.

W roku 1822 „Cichą noc” usłyszał cesarz Franciszek I oraz jego gość – car Aleksander I.
W roku 1832 kolędę wykonano podczas koncertu w Lipsku. W roku 1839 zaśpiewano ją po raz pierwszy w Nowym Jorku.


W latach 30. XX wieku w Oberndorf wybudowano kaplicę upamiętniającą pierwsze wykonanie kolędy. Autorom poświęcono tam dwa witraże. Każdego roku wokół „Kaplicy Cichej Nocy” zbiera się ponad 6 tysięcy ludzi. Każdy śpiewa kolędę we własnym języku przy tradycyjnym akompaniamencie gitar. Ta niewielka wioska zwykle przez cały grudzień przeżywa natłok pielgrzymów.

W języku polskim „Cichą noc” wykonano po raz pierwszy ok. 1830 roku.

opr.