GROMNICA – ŚWIECA NIEZWYKŁA

Czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego, zwane dawniej świętem Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. W Polsce święto ma charakter zdecydowanie Maryjny. Jest to Święto Matki Bożej Gromnicznej.

Gromnica – świeca niezwykła. Płomień świecy w symbolice liturgicznej oznacza Chrystusa. Jezus powiedział: „Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia” (J 8, 12).

Jest wiele podań i legend związanych z tą świecą. Realizację obyczajów dawnych lat wypierają nowe czasy, nowe obyczaje. Nie musi tak być – od nas zależy, czy rodzime tradycje wciąż będą kultywowane.

W wigilię Matki Bożej Gromnicznej zazwyczaj się pościło. Mówiono, że „kto kocha Maryję, nie pyta o wigilię”. Było tradycją, że przed każdym świętem Matki Bożej zachowywano post.

Aby sobie zapewnić opiekę Matki Bożej, Gromnicę umieszczano nad łóżkiem, by ją mieć zawsze w zasięgu ręki.

Powszechny był zwyczaj wypalania Gromnicą krzyża na belce sufitowej, by ochronić dom przed burzami i piorunami. Stąd też Gromnica wzięła swą nazwę – chroniąca od gromów.

Światło Gromnicy miało bronić przed dzikimi zwierzętami, zwłaszcza zimową porą przed wilkami. Znany polski malarz Piotr Stachiewicz (1858–1938), pośród wielu obrazów Maryjnych namalował również taki: „Matka Boża Gromniczna”. Na obrazie jest ostra zima, w tle widać ludzkie sioło, do którego zakradają się zgłodniałe wilki. Ale na ich drodze staje Matka Boża ze świecą – z Gromnicą w ręku, skutecznie odganiając zagrażające ludzkiemu życiu bestie.

Wzruszający też jest motyw podań ludowych o Matce Bożej Gromnicznej, która ochrania wszystkie sieroty, a zwłaszcza te, których matki umierały trzymając w stygnącej dłoni zapaloną Gromnicę.

Niewiele tych prawd i legend z dawnych czasów w naszych obyczajach. Warto je przywrócić w pamięci i wnieść w nasze codzienne życie. Okażmy szacunek tej szczególnej świecy. Kupujmy świece z wizerunkiem Matki Bożej. Przejdziemy z NIĄ przez wszystkie sakramenty.

Po raz pierwszy otrzymujemy płonącą świecę na chrzcie świętym. W wielu domach istnieje zwyczaj przechowywania tej chrzcielnej świecy do I Komunii świętej, a także do ślubu. Przynosi się ją także do kościoła każdego roku w Wigilię Paschalną, by jej płomień zapalić od nowo poświęconego Paschału.

A w chwili, gdy ktoś umiera w domu lub szpitalu, gdy się kończy ziemska wędrówka kogoś bliskiego – wypełnijmy nasz chrześcijański obowiązek miłości bliźniego do końca. Włóżmy w ręce konającego zapaloną Gromnicę – świecę niezwykłą. Ona jest symbolem Jezusa Chrystusa na ziemi.

Jadwiga Kulik