NIE TYLKO DLA MŁODZIEŻY – CZYLI ŚDM

WCZORAJ, DZIŚ I JUTRO

Kolonia / 2005

Przybyliśmy oddać Mu pokłon/Mt 2, 2/

Przed kilku laty, podczas kazania na Mszy świętej dla dzieci w Uroczystość Trzech Króli, jeden z naszych księży, wskazując na szopkę, zapytał: „Kochane dzieci, kto dziś jest najbliżej żłóbka?” Na to któryś z chłopców podniósł rączkę i po chwili do mikrofonu pewnie zawołał: „Patryk!” …Urocze, nieprawdaż? Prostota dziecka, które nieświadomie dało przepiękne świadectwo o swoim koledze. Pewnie wielu z nas uśmiechnęło się, ale… nie kończmy na tym. Przecież faktycznie obraz trochę tajemniczych Trzech Mędrców ma być dla nas wezwaniem, aby wysilić się, przyjść do Jezusa i oddać Mu pokłon. Dlaczego mimo tylu ZNAKÓW, które otrzymujemy od Nieba, znaków często większych niż błyszcząca na niebie Gwiazda, tak ciężko przychodzi nam konkretne działanie i z westchnieniem spuszczamy głowę, mówiąc: „żeby mi się tak chciało, jak mi się nie chce”. A gdyby tamci Trzej przyjęli podobną postawę? Pan Bóg pewnie znalazły inną drogę, aby objawić się światu, jednak ich życie byłoby uboższe o tak wiele. Jakie to ważne – dostrzec Boże znaki i pójść ich śladem! Wtedy można dotrzeć do Największego Skarbu.

I tu pojawia się pytanie: dlaczego kilkanaście dni po Wielkanocy nagle artykuł o żłóbku, Trzech Królach i Gwieździe? Rodzi się wiosna, a my rozważamy „grudniowe tajemnice”. Odpowiedź jest prosta – 10 lat temu, w samym środku lata, w bawarskiej Kolonii młodzi razem z papieżem, a raczej… dwoma papieżami również rozważali ten temat. Co oznacza określenie „z dwoma papieżami”? To raczej obecnie można by tak mówić… Jednak na tamtym ŚDM-ie  faktycznie czuło się niezwykły klimat obecności dwóch: Benedykta – przy ołtarzu, i Jana Pawła – w niebie. Nawet tak nazwano Spotkanie w Kolonii – ŚDM z dwoma papieżami.

A hasło? Skąd taki – nieco egzotyczny jak sami Królowie – temat? Otóż w kolońskiej katedrze oddaje się szczególny kult Trzem Mędrcom. I właśnie tam wiele tysięcy młodych modliło się przy ich relikwiach. Patrząc na postacie ewangelicznych Królów, sami przybyli oddać pokłon Panu. Może to i dla nas nauka? Może powinniśmy bardziej szukać Bożych znaków? Spróbujmy dostrzegać danych nam ludzi, wydarzenia, a nade wszystko Słowo i sakramenty, jako dar, którym odpowiada Chrystus, kiedy przybywamy oddać Mu pokłon.

ms