NIE TYLKO DLA MŁODZIEŻY

– CZYLI ŚDM WCZORAJ, DZIŚ I JUTRO

Kraków / 2016

Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.”. /Mt 5, 7/

No i stało się! W ciągu kilkunastu tygodni przeszliśmy wspólnie drogę „ŚDM-owego wczoraj”. Nadszedł czas, aby przybliżyć to, co przeżywamy dziś. Przecież wielkimi krokami nadchodzi lipiec 2016. W oczekiwaniu, nie zapomnijmy, że Spotkanie w Krakowie nie może być traktowane jako „meta” albo „finisz”. Tak naprawdę na „Polu Miłosierdzia”… wszystko rozpocznie się niejako na nowo.

Dużo spraw trzeba omówić, wyjaśnić: Na czym polegają przygotowania? W jaki sposób możemy się w nie włączyć? Jak przebiegać będzie ŚDM 2016? Pytań jest wiele… Koniecznie także trzeba zatrzymać się i rozważyć przepiękne hasło krakowskiego Spotkania – motto zaczerpnięte z Kazania na Górze: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.”

Jak widać – jeden krótki artykuł nie jest w stanie objąć całości tematu, postaramy się więc kolejno przybliżać jego poszczególne aspekty. Gdyby jednak ktoś chciał wiedzieć więcej już dziś, nasza Redakcja zachęca do odwiedzenia odpowiednich stron internetowych (adresy pod artykułem). Istnieją też dwa oficjalne ogólnopolskie oraz nasz diecezjalny fanpage na portalu Facebook – zapraszamy!

Dlaczego Kraków? No cóż, chyba najkrócej trzeba byłoby odpowiedzieć: znak czasu. Można trochę żartem dodać, że św. Jan Paweł II „nie próżnuje” w niebie i Jego wstawiennictwo przywiodło ŚDM do ukochanego miasta. Szczerze mówiąc – pewnie tak właśnie jest, ale nie chodzi tylko o sentymenty. Nasz drogi Święty dobrze wie, gdzie znajduje się Źródło. Sam – na trzy lata przed odejściem do Domu Ojca – poświęcił świat Bożemu Miłosierdziu w Łagiewnikach. Teraz dzieło, któremu patronuje również zawita bezpośrednio do Krakowa. Tu właśnie, w samym mieście i w jego pobliżu, powstaje „Campus Misericordiae – Pole Miłosierdzia”. Bóg nie jest przywiązany do miejsc i czasu, ale może przez nie działać. Miejmy więc nadzieję, że i w Polsce, w mieście Jana Pawła II dokonywać się będą Wielkie Rzeczy.

Strony internetowe poświęcone ŚDM:
Komitet Organizacyjny ŚDM 2016 w Krakowie: www.krakow2016.com
Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM w Polsce: www.kdm.org.pl
Centrum ŚDM diecezji radomskiej: www.sdm2016.radom.pl

ms