ŚWIĘTO STANISŁAWA KOSTKI

W NASZEJ PARAFII

W piątek, 18 września, świętowaliśmy w naszej parafii dzień św. Stanisława Kostki. Uroczystości były połączone z Nabożeństwem fatimskim.

Św. Stanisław Kostka jest patronem dzieci i młodzieży, ministrantów, ale także patronem Polski. Urodził się w 1550 roku na Mazowszu. W wieku 14 lat razem ze swoim starszym bratem Pawłem został wysłany do szkół jezuickich w Wiedniu. Stanisław był bardzo religijny i pragnął wstąpić do zakonu jezuitów, ale jego rodzice nie zgodzili się na to. Latem w 1567 roku, pieszo, w przebraniu uciekł z Wiednia i dotarł do Bawarii. Tam Piotr Kanizjusz, jezuicki teolog i doktor Kościoła wysłał go do Rzymu. W wieku 17 lat Stanisław złożył śluby zakonne. Niestety nie cieszył się swoim powołaniem zbyt długo, gdyż rok później 10 sierpnia 1568 r. nagle zachorował na malarię i zmarł 5 dni później w Rzymie.

Co roku w naszej parafii jego święto obchodzone jest szczególnie uroczyście. W tym roku, po Mszy świętej odbyła się procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej, której w tym dniu polecone zostały właśnie dzieci z naszej parafii. To piękne, że tego samego dnia dzieci były pod opieką i Matki Bożej, którą ukochał św. Stanisław Kostka i jego samego. Procesja zakończyła się błogosławieństwem dzieci i odśpiewaniem jednej z moich ulubionych pieśni maryjnych „Kołysanka”.

Św. Stanisław Kostka jest dla nas przykładem wielkiej pobożności i miłości do Pana Boga. Jak mówią słowa piosenki śpiewanej 18 września przez naszą Scholkę:

Młody jak my, wesoły jak my
Prosta jest jego droga
Szukał jak my, goręcej jak my
Nad wszystko kochał Boga
”.

Święty Stanisławie Kostko, miej w opiece wszystkie dzieci z naszej parafii!!!

Alicja Faryna