SWEGO NIE ZNACIE...

SANKTUARIUM MARYJNE W MSTOWIE

Mstów położony jest nad Wartą, w odległości 12 km na wschód od Częstochowy. W sierpniowe dni przez tą miejscowość przechodzą piesze pielgrzymki z różnych miast, które zdążają do Częstochowy na Jasną Górę.

Już pod koniec XII wieku Mstów posiadał własną parafię, którą zorganizowali kanonicy regularni wrocławskiego opactwa. Parafia obejmowała swoim zasięgiem teren dzisiejszej Częstochowy i innych okolicznych miejscowości. Od 1917 roku parafia mstowska jest siedzibą dekanatu.

W Mstowie czczony jest cudowny i łaskami słynący obraz Matki Bożej. Jest on rytowaną podobizną obrazu jasnogórskiego. Papierowy oryginał został naklejony na płótno, a następnie nałożony na lipową deskę. Twarz Maryi i Jezusa pokryte są farbą olejną. Święte Postacie osłania sukienka ze srebrnej blachy, miejscami pozłacanej, na której są grawerowane zdobienia.

Matka Boża Mstowska pod szczególną opieką ma nowożeńców i młodych rodziców wraz z dziećmi. Cudowny obraz Matki Bożej rozsławił klasztor i miasto. Trafił do Mstowa w XVII wieku. .

opr.
Bartłomiej Paduch