NIE TYLKO DLA MŁODZIEŻY

– CZYLI ŚDM WCZORAJ, DZIŚ I JUTRO

KRAKÓW / 2016 IV

Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży idą pełną parą. Od ponad roku pielgrzymują po Polsce Symbole. Powstały logo i hymn. Zostały wybrane miejsca głównych spotkań. Trwają prace nad logistyką i zakwaterowaniem pielgrzymów. Niedawno (od lipca 2015) ruszyła rejestracja uczestników. Przygotowania idą pełną parą! Jednak to, co najważniejsze, jest niewidoczne dla oczu… Bo najważniejsze przygotowania powinny dokonywać się w sercach. Dziś właśnie o formacji duchowej przed zbliżającym się wielkimi krokami ŚDM w Krakowie.

Kiedy dwa lata temu w Rio de Janeiro papież ogłosił, że następne międzynarodowe Spotkanie odbędzie się w Polsce, tworzenie odpowiedniego programu, który wyznaczałby drogę zgodnie z zaleceniami Franciszka oraz potrzebami młodego Kościoła w Polsce, nabrało tempa. Niedługo potem już wiedzieliśmy, że przez trzy kolejne lata rytm nadawać będą zaproponowane przez Ojca Świętego błogosławieństwa oraz zbliżająca się 1050. rocznica Chrztu Polski.

I tak, na początku Adwentu 2014, wszedł w życie program „Cz@t ze Słowem!” Pewnie Czytelnicy domyślają się, o jaki czat i o jakie Słowo chodzi. Pierwszy rok przygotowań duchowych do ŚDM 2106 podkreślał rolę czytania Pisma Świętego. Bowiem prawdziwe rozważanie tego, co Bóg mówi, sprawia, że stajemy się „ubogimi w duchu” i zaczynamy właściwie układać hierarchię wartości w swoim życiu. Warto, abyśmy dziś wszyscy zadali sobie kilka pytań: Jak często sięgam po księgę Bożego Słowa? Jak często wracam myślami do usłyszanych na niedzielnej Mszy Świętej czytań? Czy kieruję się wskazaniami zawartymi w Biblii? Mimo, że po roku 2014 przyszedł kolejny, nowy program przygotowań duchowych, „List Boga” (jak często nazywa się Pismo Święte) nie stracił nic ze swej aktualności. Przeciwnie - Chrystus wciąż zaprasza nas na jedyny w swoim rodzaju, wyjątkowy i niezwykle owocny „Cz@t ze Słowem!”

„Serce wielkie nam daj, zdolne objąć świat” – tymi, dobrze znanymi nam słowami pieśni rozpoczyna się wprowadzenie do kolejnej części przygotowań duchowych. Program „Serce 2.0”, realizowany obecnie (w 2015 roku), można by streścić w jednej krótkiej modlitwie: „Uczyń serca nasze według Serca Twego”. Prośba ta realizuje się, kiedy serce człowieka jest czyste, a taką cechę „otrzymujemy” w sakramencie pojednania. Wtedy może dokonać się niezwykły cud – oglądanie Boga „twarzą w twarz”, przeżywane w Eucharystii. Właśnie te dwa sakramenty stanowią podstawę rozważań programu „Serce 2.0”. Pomyśl dziś… jak często przystępujesz do spowiedzi? Jak przeżywasz Mszę Świętą? Czy Twoje serce bije „według rytmu” Serca Jezusa”?

Skończyło się lato. Mimo to mało kto myśli dziś o zimie i Adwencie. A jednak już teraz tworzona jest kolejna część przygotowań duchowych. Wszak… niedługo wejdziemy w bezpośrednie odliczanie do lipca 2016. Za kilka miesięcy rozpocznie się trzeci etap. Wciąż będą także odbywać się spotkania w naszym mieście. Obudźmy swoje serca, aby nikt nie przegapił czasu, gdy wśród nas przechodzi Chrystus z zaproszeniem na „Wielki Bal Błogosławionych” – tych, którzy są ubodzy w duchu, czystego serca i miłosierni…

Wszystko na temat programu przygotowań duchowych (w tym wywiady, wideo-komentarze do czytań, konferencje i aktualności) można znaleźć na stronie: www.sdm.org.pl.

ms