WIELKIE COŚ DLA MAŁŻEŃSTW I RODZIN

Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie jest Wspólnotą dla małżeństw i rodzin. Został założony przez Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, przy współpracy z s. Jadwigą Skudro RSCJ (Zgromadzenie Sióstr Najświętszego Serca Jezusa), jako gałąź Ruchu Światło-Życie. Domowy Kościół łączy w sobie charyzmaty: Ruchu Światło – Życie i Międzynarodowego Ruchu Małżeństw Katolickich Equipes Notre-Dame, dlatego formacja w nim jest połączeniem formacji obu Ruchów.

Formacja par małżeńskich należących do Domowego Kościoła prowadzi do budowania jedności między małżonkami. Aby ją osiągnąć małżonkowie podejmują zobowiązania:

- codzienną modlitwę osobistą,
- regularne czytanie Słowa Bożego,
- codzienną modlitwę małżeńską i rodzinną,
- comiesięczny dialog małżeński,
- regułę życia, czyli systematyczną pracę nad sobą,
- uczestnictwo, przynajmniej raz w roku, w rekolekcjach zamkniętych.

Dzięki tym praktykom małżonkowie zbliżają się do Boga i do siebie. Perspektywą jest wspólne uświęcanie, czemu służy codzienny wysiłek małżonków oraz pomoc kręgu kilku par – środowiska koniecznego do wzrostu wiary.

Krąg tworzy 4-7 małżeństw wzajemnie wspomagających się w dążeniu do budowania w swoich rodzinach Domowego Kościoła. Małżeństwa gromadzą się w imię Chrystusa – dla Niego i z miłości do Niego, aby wspólnie Go odnajdywać i trwać przy Nim w życiu codziennym.

Krąg stara się żyć jak prawdziwa wspólnota chrześcijańska i odnawiać życie rodzinne. Za krąg odpowiada jedna z należących do niego par, zwana parą animatorską. Odpowiada ona za formację, wzrost duchowy uczestników kręgu oraz przebieg spotkań formacyjno-modlitewnych.

Spotkanie w kręgu trwa ok. trzech godzin. Jest czas na część towarzyską, aby wytworzyć atmosferę bliskości i serdeczności, część modlitewną połączoną z dzieleniem się Słowem Bożym i modlitwą różańcową. Część formacyjna jest czasem dzielenia się problemami i radościami życia oraz sukcesami w pracy nad sobą i wypełnianiem zobowiązań. Część ta jest także czasem przedstawienia i rozważenia kolejnego tematu przygotowanego przez parę animatorską (prowadzącą) lub inną parę w kręgu.

Do Ruchu mogą należeć małżeństwa, które zawarły sakramentalny związek małżeński (z różnym stażem) i chcą przez rozwój duchowości małżeńskiej dążyć do doskonałości chrześcijańskiej.

Moderatorem Domowego Kościoła w naszej parafii jest ks. Stanisław Goliszek SAC. Chętne małżeństwa, które pragną podjąć formację w Domowym Kościele prosimy o kontakt z Księdzem.

Zapraszamy!

Wspólnota Domowego Kościoła