KOBIETY W KOŚCIELE

Kościół katolicki w Polsce ma zdecydowanie charakter kobiecy. Dotyczy to zarówno deklarowanej wiary, uczestnictwa w praktykach religijnych, jak i zaangażowania w życie parafii i wspólnot religijnych. Religijność kobiet wyraźnie różni się od religijności mężczyzn zarówno w natężeniu przeżywania, jak i w akceptacji prawd wiary – takie są wnioski z raportu przedstawionego przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, który to Instytut jest prowadzony przez księży pallotynów w Warszawie.

Każdy bez trudu zauważa, że kobiety są bardziej pobożne, łatwiej przeżywają swoją wiarę – jest ona jakby bardziej „po drodze” osobowości kobiety. Potwierdza to antropologiczną różnicę w osobowości kobiety i mężczyzny. Kobieta jest bardziej otwarta na relacje, na doświadczenie religijne, a więc na żywą relację z Bogiem. Mężczyźni potrzebują dodatkowej motywacji do tego, aby pójść do kościoła. Kobietom tymczasem wystarcza jakby samo doświadczenie religijne.

opr.