NIE TYLKO DLA MŁODZIEŻY

- CZYLI ŚDM WCZORAJ, DZIŚ I JUTRO

KRAKÓW / 2016 V

Przyszedł czas na: co? gdzie? i kiedy? Zobaczmy więc, jaki jest plan Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie. Tak naprawdę, nie tyle chodzi o „dzień”, co raczej o „dwa tygodnie” lipca przyszłego roku. Pierwszy tydzień, nazywany „Dniami w diecezjach” zostanie na łamach naszej Gazetki przedstawiony niebawem. Dziś kilka słów o „tygodniu krakowskim”, czyli tzw. wydarzeniach centralnych.

Tak właśnie nazywa się najważniejsze spotkania w ramach ŚDM oraz wszystko, co im towarzyszy. W Krakowie wydarzeń centralnych zaplanowano pięć. Są to:

1. Msza święta i ceremonia otwarcia pod przewodnictwem Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza (wtorek, 26 lipca, godziny popołudniowe)
2. Powitanie Ojca Świętego Franciszka (czwartek, 28 lipca, po południu)
3. Droga Krzyżowa pod przewodnictwem papieża (piątek, 29 lipca, wieczorem)
4. Czuwanie z Ojcem Świętym (noc z soboty na niedzielę, 30/31 lipca)
5. Msza Posłania (kulminacyjny moment ŚDM – niedziela, 31 lipca).

Pierwsze trzy spotkania odbędą się na Błoniach, dwa ostatnie zaś w Brzegach k. Wieliczki.

Tak układa się plan konkretnych spotkań. Jednak to jeszcze nie cały ŚDM! Oprócz pięciu wydarzeń centralnych pojawi się kilka niezwykle ważnych inicjatyw. Pierwsza z nich to Centrum Powołaniowe, w którym młodzi będą mogli poznać ducha różnych wspólnot, ruchów, a także zgromadzeń zakonnych. Druga nazywana jest Festiwalem Młodych. Jak sama nazwa wskazuje – to wielkie święto młodych: program religijny oraz artystyczno-kulturalny, który będzie odbywał się popołudniami i wieczorami w czasie trzech pierwszych dni. W ramach tej części ŚDM zaplanowano koncerty, wystawy, warsztaty, wydarzenia sportowe, teatralne. Już zgłasza się wielu artystów z Polski i całego świata, którzy pragną włączyć się w owo dzieło. Współtworzą je oczywiście także sami młodzi, mogący zgłaszać swoje propozycje do organizatorów.

Od środy do piątku (27-29 lipca) w godzinach porannych młodzież włączy się w katechezy, głoszone przez biskupów w kilkudziesięciu grupach językowych. Każde ze spotkań zakończy się Eucharystią. Będzie można także skorzystać z sakramentu pokuty w odpowiednio przygotowanej „strefie pojednania” – m. in. w Łagiewnikach.

To szczególne miejsce – „serce” całego ŚDM, w którym bije źródło Bożego Miłosierdzia, stanie się również celem pielgrzymowania młodych. Uczestnicy (oczywiście sukcesywnie) powędrują do Sanktuarium świętego Jana Pawła II, a stamtąd do grobu świętej Faustyny i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Tam również przejdą przez specjalną Bramę Miłosierdzia, zbudowaną z okazji ogłoszonego przez papieża Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia.

Jak widać – najbliższy lipiec, niezależnie od pogody, będzie u nas okresem bardzo gorącym. Postarajmy się tak zaplanować czas, aby móc włączyć się w radosne świętowanie. Każda obecność ma sens – zarówno cielesna, jak i duchowa. Każda obecność ma sens, bo przecież ŚDM jest nie tylko dla ludzi w „pewnym przedziale” wieku, ale dla wszystkich, których serca napełnione są młodością i świeżością Bożego Ducha.

 

ms

 

do góry