NIE TYLKO DLA MŁODZIEŻY

CZYLI ŚDM WCZORAJ, DZIŚ I JUTRO

KRAKÓW / 2016 VI

Czas biegnie bardzo szybko. Wydaje się, że bardzo niedawno papież Franciszek wyznaczył Kraków na ŚDM 2016, a przecież zostało już tylko 6 miesięcy do tego Święta Młodych.

Wiemy, jak ma wyglądać „Tydzień Krakowski” (26-31.07.2016). Dziś spróbujemy przybliżyć sobie to, co będzie się działo nieco wcześniej, podczas tzw. „Dni w diecezjach - Tygodnia Misyjnego”. Gdybyśmy chcieli przedstawić propozycje każdej lokalnej wspólnoty w Polsce, trzeba by stworzyć dość sporych rozmiarów książkę, skupmy się więc na naszej diecezji. Zacznijmy… od końca i zobaczmy, co nas (i to nie tylko młodych) czeka za pół roku, a potem spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytania: W jaki sposób ja sam mogę włączyć się w przygotowania? Jak mogę włączyć się już dziś?

Wstępny program wydarzeń Tygodnia Misyjnego zawiera wiele atrakcyjnych punktów. Mogą pojawić się jeszcze pewne modyfikacje, ale już teraz można stwierdzić, że ani pielgrzymi z innych krajów, ani nasza młodzież nudzić się nie będzie. Pielgrzymki do sanktuariów diecezji, Apel Młodych, spotkanie integracyjne z degustacją potraw regionalnych i wspólną nauką polskich tańców, „Polonez na tysiąc par” odtańczony na „Żeromce”, a w tym wszystkim oczywiście dużo wspólnej chrześcijańskiej radości i modlitwy – jak widać, przez te kilka lipcowych dni (20-25.07.2016) Radom i cała diecezja tętnić będą młodością! Włosi, Węgrzy, Kameruńczycy, Chorwaci, Brazylijczycy, Białorusini… Nie wiem, czy udało mi się wymienić wszystkich gości, tak czy inaczej – ok. pięciu tysięcy młodych z różnych stron świata przyjedzie do nas.

Jak przygotowuje się diecezja radomska na ten ważny czas? Oczywistym jest, że działania muszą dotyczyć kilku sfer. Po pierwsze kwestia logistyczna. Spotkania z władzami miasta, samorządami, księżmi dziekanami itd. – diecezjalni koordynatorzy (ks. Marek Adamczyk i ks. Mariusz Wilk) mają wiele pracy. Jednak na chwilę obecną najważniejsze jest znalezienie domów – rodzin, które przyjmą pielgrzymów. Każda rodzina, która zechce gościć ich u siebie, powinna złożyć odpowiedni formularz. Wprawdzie na stronie internetowej podana jest informacja, że zgłoszenia przyjmowane były do 1 grudnia, ale (jak słyszeliśmy niedawno w naszym kościele) z pewnością potrzeby w tej kwestii wciąż są aktualne. Nie należy jednak zwlekać z decyzją. Pomyślmy, że to sam Jezus w Roku Miłosierdzia wskazuje na swoją obecność w potrzebujących i mówi do nas, podobnie jak w Ewangelii do Zacheusza: „Dziś pragnę zatrzymać się w twoim domu”. Może właśnie TY jesteś adresatem Jego słów? Może właśnie TY zostajesz wezwany, by wobec młodych z całego świata podjąć uczynek miłosierny: Podróżnych w dom przyjąć?

Niezwykle ważną formą przygotowań do „Tygodnia Misyjnego” jest formacja duchowa. W diecezji radomskiej istnieje kilkanaście centrów rejonowych, a wszystkie one koncentrują się wokół centrum diecezjalnego. Coraz częściej organizowane są spotkania modlitewne (rejonowe Apele Młodych), na których młodzież wraz z duszpasterzami realizuje program przygotowań duchowych. Warto na stronie www albo na fanpage’u na Facebooku śledzić aktualne wydarzenia. Nasza parafia (św. Józefa) należy do centrum Radom-Południe, dla
którego głównym punktem przygotowań jest parafia Chrystusa Dobrego Pasterza na Południu. Sprawdzajmy, kiedy odbywają się spotkania i włączmy się w to radosne oczekiwanie na lipiec 2016. Niech wszyscy czują się zaproszeni!

Wolontariat… bez niego niewiele udałoby się zrobić. Tysiąc osób - mniej więcej tyle liczy młody wolontariat ŚDM diecezji radomskiej. Mamy się czym (a raczej kim) szczycić! Kilka niezwykle potrzebnych i prężnie działających sekcji już teraz ma mnóstwo pracy, zaś w czasie najbliższych miesięcy będzie jej jeszcze więcej. Wszyscy, nie tylko młodzi wiekiem, którzy nie są do tej pory zaangażowani w żadną z grup, a chcieliby wspomóc wolontariat, zaproszeni są do sekcji modlitewnej, wspierając właśnie modlitwą dzieło przyszłorocznego ŚDM.

Można by wymienić dużo więcej działań w naszej diecezji związanych z przyszłorocznym ŚDM. Jednak z racji, że nasza Gazetka ma określony format (i nie jest to książka), niech tyle wystarczy. Zatroszczmy się, by te piękne i ważne inicjatywy „nie przeszły obok nas”. Jan Paweł II powiedział kiedyś: „Przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro.” Przejmijmy się tymi słowami i wspólnie budujmy przyszłość – tę, mającą się dokonać za pół roku, ale także i tę, którą kiedyś wypełni każdy z młodych, realizując swoje powołanie.

ms

do góry