…SWEGO NIE ZNACIE

SANKTUARIUM W WAMBIERZYCACH

Wambierzyce to niewielka miejscowość usytuowana malowniczo w dolinie potoku Cedron, u podnóża Gór Stołowych, oddalona o 21 km od Kłodzka. W centrum króluje barokowa bazylika z ukoronowaną w 1980 roku XIII-wieczną figurką Wambierzyckiej Królowej Rodzin. To miejsce zwane jest „Dolnośląską Jerozolimą”.

W pierwszych latach XIII wieku, niewidomy Jan z Raszewa odzyskał wzrok, modląc się przed figurką Maryi z Dzieciątkiem umieszczonej na potężnej lipie. Wieść o cudownym wydarzeniu rozeszła się bardzo szybko. Przed figurkę zaczynają napływać coraz większe grupy pielgrzymów. Dla ułatwienia praktyk religijnych, u stóp lipy z figurką wybudowano kamienny ołtarz.

Obecna świątynia została wybudowana w XVIII wieku. W roku 1936 papież Pius XI nadał świątyni tytuł bazyliki mniejszej.

W Wambierzycach jest także Kalwaria z 74 kaplicami, w których są naturalistyczne drewniane figury, oraz – wzbudzająca ogromne zainteresowanie zwiedzających – ruchoma szopka. Tradycje budowy ruchomych szopek w Wambierzycach sięgają XVIII wieku. Obecna szopka powstała w drugiej połowie XIX wieku. Posiada ona ok. 800 postaci, z czego 300 jest ruchomych. Napęd stanowi zachowany w dobrym stanie technicznym mechanizm zegara wagowego. Obok pięciu scen o tematyce religijnej (Boże Narodzenie, sceny z życia Jezusa, święta Rodzina i sceny Męki Pańskiej), dwie sceny przedstawiają pionowy przekrój kopalni węgla kamiennego oraz zabawę ludową.

opr.
Bartłomiej Paduch

do góry