A JEGO GRÓB JEST PUSTY

Nie Minął rok, jak w naszej Gazetce ukazał się artykuł-relacja ze szczególnej łaski Pana w moim życiu, jakim było odwiedzenie Jerozolimy i Betlejem. Bazylikę Grobu Pańskiego w Jeruzalem wybudowano dokładnie na skale, w miejscu gdzie został ukrzyżowany i pogrzebany nasz Pan Jezus Chrystus.


POWIĘKSZENIE - naciśnij na obrazek

W Bazylice, tuż przy wejściu, po prawej stronie, strome schody wiodą na Golgotę. Pokonuje się je z trudem. Wchodzi się do kaplicy podzielonej na dwie części: katolickiej kaplicy Przybicia do Krzyża oraz należącej do wspólnoty greckiej kaplicy Śmierci na Krzyżu. W kaplicy Śmierci na Krzyżu pod ołtarzem znajduje się otwór wykuty w skale, w której osadzony był krzyż z konającym Jezusem. Do tego otworu pielgrzymi wkładają ręce. Pod palcami wyczuwa się chłód i potęgę Skały. W takim momencie świat przestaje istnieć. W TYM miejscu nie ma czasu na jakiekolwiek rozważania. Międzynarodowy tłum pogania. Refleksje przychodzą później.

Na wschodnim zboczu kalwaryjskiego pagórka, blisko murów miasta, znajdował się ogród Józefa z Arymatei, a w nim cmentarz żydowski. Właściciel ogrodu (Józef) miał tam swój nowy grobowiec wykuty w skale. „Tam, z powodu żydowskiego dnia Przygotowania, bo grobowiec był blisko, złożyli martwe ciało Jezusa” (J 19, 42).

To TUTAJ, wewnątrz jerozolimskiej Bazyliki, znajduje się TEN grób. To TUTAJ świat się kończy i zaczyna.

Przed wejściem do Bożego Grobu, na stojących po bokach kamiennych ławach, umieszczono 6 bardzo dużych lichtarzy oraz 6 nieco mniejszych. Prawo własności tych lichtarzy jest podzielone między katolików, Greków i Ormian. We wnętrzu grobowca znajdują się dwa pomieszczenia: pierwsze o wymiarach 3,3 m na 2,9 m zwane Kaplicą Anioła. Nazwa jest odniesieniem do postaci Anioła, który objawił się kobietom podążającym z wonnościami do grobu Jezusa. Na środku pomieszczenia ustawiony jest miniaturowy ołtarz, który według tradycji został wykonany z kamienia stanowiącego zamknięcie grobu Jezusa. Drugie pomieszczenie jest miejscem złożenia ciała Chrystusa. Jest to komora grobowa 2 m na 2 m z marmurową płytą – ołtarzem o długości 210 cm. Stare przekazy z XVI wieku relacjonują, że pod płytą znajduje się wnęka z czasów Konstantyna, pod nią kolejna płyta i dopiero właściwa komora grobowa. To TUTAJ w TYM miejscu rozegrały się najważniejsze wydarzenia Nowego
Testamentu. Właśnie w TYM miejscu było złożone martwe ciało Jezusa. To TUTAJ powstał z martwych. TUTAJ pozostawił płótna, którymi był owinięty i opaskę z głowy oddzielnie złożoną. To TUTAJ zaczyna się prawdziwe życie...

opr.
Jadwiga Kulik
do góry