TO BĘDĄ SUPER WAKACJE

Czy jesteś pewna/pewien?

Zanim rozpocznie się czas beztroski, czas błogiego wypoczynku, czas upragnionych wakacji, młodzi ludzie będą musieli podjąć szereg trudnych decyzji. Gimnazjaliści stoją przed trudnym wyborem nowej szkoły. Maturzyści wprawdzie otrzymają dokument świadczący o ich dojrzałości, jednak świadectwo dojrzałości nie znaczy, że jesteś, młody człowieku, w pełni dorosły. Jesteś ledwo co „dojrzały” do dorosłości. To prawda, nabierasz statusu osoby dorosłej, a jedyne pewne co będziesz MUSIAŁ, to być odpowiedzialny za swoje czyny i decyzje.

Jaka będzie przyszłość wielu młodych ludzi, których rekwizytem (już od dzieciństwa) był klucz do mieszkania zawieszony na szyi na pomemłanej tasiemce?

Młody przyjacielu – na nową drogę życia do podróżnej torby BIBLIĘ WRZUĆ. Nie przekreślaj z góry tej sugestii. Spróbuj odkryć niektóre nieznane Księgi z Biblii i to takie, których fragmenty być może słyszałeś podczas Liturgii, ale nigdy nie przeczytałeś ich w całości. W rzeczywistości wielu chrześcijan nigdy nie czyta Biblii i zna ją w sposób bardzo ograniczony i powierzchowny.

Wrzuć Biblię do plecaka! Może Ci się przydać na pochmurne dni.

Biblia – z greckiego biblion – zwój papirusu, zbiór ksiąg. Niektóre z tworzących ją Ksiąg, dla większości osób, nawet dobrych chrześcijan, są nieznane. Niektóre Księgi są bardzo krótkie, jak: Księga Tobiasza – opowiadanie ukazujące wielkie znaczenie rodziny i małżeństwa, Księga Estery – w której żydowska królowa dzięki wierze i modlitwie ratuje swój lud przed zagładą, Księga Rut – cudzoziemki, która poznała Boga i doświadczyła Jego Opatrzności.

Te „małe” Księgi można przeczytać w całości w ciągu godziny. Większej koncentracji wymagają: Księga Hioba – mówiąca o wielkim problemie cierpienia niewinnych; Księga Koheleta – w której uderza zadziwiająca nowoczesność, z jaką kwestionuje się sens życia i świata; Pieśń Nad Pieśniami – przepiękny poemat o ludzkiej miłości.

Drodzy, i nie tylko młodzi, Przyjaciele! W chwilach beztroskiego wakacyjnego odpoczynku miejmy w zasięgu ręki, oprócz innych książek, także Biblię. Może się ona okazać orężem przeciwko zagrożeniom, jakie szczególnie w tym okresie na młodych czekają.

We współczesnym świecie, coraz bardziej odchodzącym od chrześcijaństwa, wzrasta moda na noszenie amuletów i talizmanów. Istnieje ponadto wiele znaków graficznych, które wtapiają się w rzeczywistość, zaczynamy je akceptować, a nawet przypisywać im nadzwyczajną moc. Niektórzy używają ich, bo taka jest moda, inni, dlatego, że zobaczyli je w telewizji u jakiegoś „idola”. Zazwyczaj jednak związane jest to z wiarą, że talizmany w jakiś niewytłumaczalny sposób „pomagają” w zdobyciu nieznanej mocy lub w powiększeniu dóbr materialnych; przynoszą szczęście lub wpływają na zdrowie człowieka. Bzdura!!!

W Starym i w Nowym Testamencie Bóg wielokrotnie przestrzega nas przed magią, czarami i wróżbiarstwem. „Wszystko badajcie, a co szlachetne - zachowujcie! Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła” (1 Tes 5, 21-22).

To na pewno będą super wakacje! Jeśli zechcesz na nich spotkać Boga w Jego Słowie….

 

opr.
Jadwiga Kulik
do góry