ŚWIĘCI SZYMON I JUDA TADEUSZ

W najbliższy piątek (28.10.2016r.) obchodzimy Święto dwóch Apostołów: Szymona i Judy Tadeusza.

Szymona (nie należy utożsamiać go z Szymonem Piotrem, pierwszym z Apostołów) nazywano „Kananejczykiem”. Prawdopodobnie to on był owym panem młodym, którego gody ślubne uczcili swą obecnością Jezus i Maryja w Kanie Galilejskiej. Cud przemiany wody w wino był, jak głosi podanie, powodem, że Szymon za zezwoleniem panny młodej poszedł za Chrystusem i odznaczając się wielką gorliwością w głoszeniu Ewangelii i staraniu się o zbawienie dusz, zyskał sobie nazwę „Zeloty” czyli „Gorliwego”. Tradycja łączy Szymona Gorliwego ze św. Judą Tadeuszem tylko dlatego, jakoby miał z nim głosić Ewangelię nad Morzem Czerwonym i w Babilonii, a nawet w Egipcie. Poza Palestyną razem z nim miał ponieść śmierć.

Apostoł Juda Tadeusz nosił przydomek „Odważny”, aby odróżnić go od Judasza Iskarioty. Niektórzy uważają, że Juda Tadeusz był tym Apostołem, który przekazał płótna grobowe Pana Jezusa (Całun Turyński) królowi Abgarowi w Edessie.

Juda Tadeusz został powszechnie obwołany w Kościele jako patron od spraw beznadziejnych. Jest patronem szpitali i personelu medycznego. Święty Juda przywraca nadzieję, oddala trwogę, chroni od rozpaczy, a nierzadko wyjednuje u Boga dokładnie tę łaskę, o którą Go prosimy.

Być Apostołem Jezusa to bez wątpienia wielki zaszczyt. W Święto Apostołów prośmy Pana o nowe powołania do służby Bożej..

opr. Jadwiga Kulik
do góry