Z CZEGO SĄ ZNANI

POLSCY PALLOTYNI?

Dwóch pallotynów w Polsce zostało wyniesionych do godności biskupiej. To J.E. Ksiądz Arcybiskup Henryk Hoser SAC – ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, a także biskup senior diecezji łowickiej – J.E. Ksiądz Biskup Alojzy Orszulik.

Wielu polskich pallotynów pracuje na misjach na całym świecie.

Księży pallotynów profesorów i doktorów można spotkać na: KUL’u w Lublinie, UKSW w Warszawie, Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, Centrum Teologii Apostolstwa „Pallottianum” w Ołtarzewie. Pallotyni prowadzą także Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie oraz zasiadają w redakcji czasopisma teologicznego „Communio”.

Oprócz pracy w parafiach, księży pallotynów można spotkać jako: katechetów, kapelanów szpitali, domów opieki społecznej, wojska, policji, harcerstwa, bezdomnych, więzień. Są także duszpasterzami małżeństw niesakramentalnych, duszpasterzami ludzi morza, duszpasterzami studentów. Prowadzą liczne misje i rekolekcje, niekiedy w całych diecezjach.

Istnieje Caritas Pallotyńska, Pallotyńska Szkoła Nowej Ewangelizacji, Fundacja Misyjna Salvatti.pl, Fundacja Nowohuckie.pl (radio internetowe), Fundacja SOS Obrony Poczętego Życia, Katolicki Ruch Antynarkotyczny KARAN.

Księża pallotyni prowadzą hospicja w: Szczecinie, Gdańsku, Radomiu i Otwocku.

Sanktuaria prowadzone przez pallotynów: Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem i Łęgowie koło Iławy, Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej, Matki Bożej Pani Niezawodnej Nadziei w Sierpcu, Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie, Miłosierdzia Bożego w Ożarowie Mazowieckim i Częstochowie, Pierwszych Męczenników Polskich w Międzyrzeczu.

Pallotyńskie Domy rekolekcyjne są w: Konstancinie-Jeziornie, Wadowicach, Świętej Katarzynie, Otwocku, Czarnej, Hodyszewie, Częstochowie, Ząbkowicach Śląskich. W Warszawie pallotyni prowadzą hostel dla studentów.

Szkoły prowadzone przez pallotynów: Gimnazjum i Liceum w Lublinie, Gimnazjum w Ożarowie Mazowieckim, Gimnazjum i Szkoła Podstawowa w Krakowie, Gimnazjum w Sierpcu, Szkoła Podstawowa oraz Gimnazjum i Liceum w Chełmnie.

Pallotyńskie wydawnictwa i drukarnie: Apostolicum w Ząbkach koło Warszawy oraz Pallotinum w Poznaniu. Pallottinum drukuje Biblię Tysiąclecia oraz księgi liturgiczne – mszał, lekcjonarze, brewiarz.

Pallotyńskie duszpasterstwa pielgrzymkowe, z którymi można zwiedzić cały świat są w Częstochowie i Warszawie.

opr.
Bartłomiej Paduch