ZOSTAŃ, NIE TYLKO NA WEEKEND  

Duszpasterstwo Powołań Księży Pallotynów organizuje co jakiś czas akcję „Zostań klerykiem na weekend”. Każdy mężczyzna może przyjechać na kilka dni do Seminarium w Ołtarzewie koło Warszawy i wziąć udział w modlitwie, nauce, pracy i odpoczynku wspólnie z klerykami. A może warto zostać pallotynem nie tylko na weekend?

Jest wielu ludzi, którzy zachwycają się Bogiem. I mówią nieraz, że wspaniale jest u pallotynów, dominikanów, zmartwychwstanek… I lubią z nimi przebywać, tworzyć z nimi Liturgię, brać udział w różnych organizowanych przez nich spotkaniach. Warto za tym zachwytem pójść na całość. W modlitwach pallotyńskich jest zdanie, że praca na rzecz zbawienia drugiego człowieka, to najbardziej zaszczytne ze wszystkich zadanie.

By zostać księdzem, bratem, czy siostrą zakonną, w pierwszej kolejności trzeba odkryć, że ma się powołanie. Pan Bóg mówi o tym, że mamy powołanie, w różny sposób: poprzez wydarzenia życia, spotkania ze szczególnymi ludźmi. Czasem wystarczy jedno zdanie wypowiedziane przez drugą osobę, żeby zmusić do myślenia i zastanowienia się nad swoim powołaniem. Warto pomyśleć o powołaniu, kiedy odkrywamy, że bardzo lubimy się modlić albo że lubimy być blisko ołtarza.

Święty Wincenty Pallotti założył nie tylko Wspólnoty Księży i Braci Pallotynów oraz Sióstr Pallotynek. Można powiedzieć, że pierwotnie nie myślał o księżach pallotynach. Bardzo nie chciał tworzyć w Kościele świętym nowej wspólnoty zakonnej, gdyż wiedział, że jest ich bardzo bardzo wiele. Chciał przede wszystkim ożywić wiarę katolików – szczególnie świeckich. I jego najpiękniejszym dziełem życia stało się Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego. Tworzą je przede wszystkim ludzie świeccy, którzy chcą pogłębiać swoją wiarę i nieść z entuzjazmem Chrystusa innym ludziom. Angażują się w wiele dobrych dzieł, dzięki którym łatwiej wszystkim na co dzień myśleć o Bogu. Można śmiało powiedzieć, że: Redakcja naszej Gazetki, chór, schole, grupy formacyjne i modlitewne w naszej parafii, to zaczątek ZAK’u.

Może warto zostać takim „świeckim pallotynem” lub „świecką pallotynką” i włączyć się w te dzieła? Świat dziś bardzo potrzebuje gorliwych chrześcijan zaangażowanych w ukazywanie piękna zwykłej codziennej wiary. Ktoś niedawno wyjaśnił, co oznacza słowo „świecki”. „Świecki” to ten, kto „świeci”. Przykładem wiary, miłości i służby.

opr.
Bartłomiej Paduch
do góry