MIŁOSIERDZIE POTRZEBNE OD ZARAZ    

„Dzisiejszy świat potrzebuje miłosierdzia…” /św. Jan Paweł II/.

Czy współczesny człowiek ufa Bogu? W dzisiejszym świecie cierpienie jest wszechobecne. Głód, nędza i wszelka niesprawiedliwość, wyzysk i przemoc rodzą pytanie do Boga: „Dlaczego?”

Dla zbyt wielu ludzi Pan Bóg jest niepotrzebny w ogóle albo jest wszystkiemu winien. Jak możemy się spodziewać, że Bóg udzieli nam swojego błogosławieństwa i ochroni nas, skoro my żądamy, aby On zostawił nas w świętym spokoju? Od wieków trwa nieustanna walka o Boga. Ostatnio jakby nasila się mówienie do Boga, żeby wyniósł się z naszych szkół, z naszych rządów oraz z naszego życia. Pewien młodzieniec wręcz powiedział: „Bez Boga lepiej mi się robi przekręty. Wrócę do Niego jak będę stary. Bóg jest przecież miłosierny – zrozumie”. Naiwność czy głupota kierują Tobą, młodzieńcze? Masz świadomość, że takie mówienie to grzech przeciw Duchowi Świętemu?

Na wszystkich kontynentach ludzkie cierpienie woła o miłosierdzie. Tam, gdzie panuje nienawiść i chęć odwetu, gdzie wojna przynosi ból i śmierć niewinnych, potrzeba łaski miłosierdzia, które koi ludzkie umysły i serca. Gdzie brak szacunku dla życia i godności człowieka, potrzeba Bożego miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres. Bez Boga człowiek nie wie, dokąd zmierza i nie potrafi nawet zrozumieć tego, kim jest.

W relacjach międzyludzkich potrzeba miłości. Ile rodzin doświadczyło rozstań i separacji… Ileż cierpienia wśród młodych ludzi, którzy muszą przeżywać takie sytuacje! Jak żyć, jeśli nie przyjmujemy miłosierdzia, które daje nam Bóg? Miłosierdzie otwiera nasze serca na nieszczęście bliźniego, na ukryte cierpienie, biedę materialną i na każdy rodzaj bólu: na cierpiące dziecko; rodzinę przeżywającą trudności; na bezdomnego; na młodego człowieka, który nie widzi sensu życia; na samotną starszą osobę; na dorobkiewicza, który krętą drogą osiągnął sukces…

W ubogim człowieku sam Chrystus czeka na nasze współczucie. Idźmy z pomocą do osób dotkniętych nieszczęściem. Miłosierdzie nie jest ckliwe, ale wymagające.

Prawo wyznacza wyraźne granice, podczas gdy miłosierdzie nigdy nie mówi „DOŚĆ”.

Jadwiga Kulik
do góry