PALLOTYŃSKA    

Maj. Miesiąc – most łączący nierozerwalnie sprawy: ciała i ducha. Wspólnota piękna kolorytu i głosów odradzającej się przyrody oraz urokliwych codziennych nabożeństw ku czci Matki Bożej.

Tradycje majowych uroczystości sięgają V wieku. Wtedy zaistniały w Kościele Wschodnim. W Kościele Zachodnim – sporadycznie. Rozpowszechniły się dopiero ok. XII-XIII wieku.

W Polsce – jeszcze później. Dopiero od połowy XVIII wieku poczęły ubarwiać naszą duchowość. Zakorzeniły się jak dorodne dęby.

„Nasze majowe” od 1939 roku związane są z przybyłą wtedy na Młodzianów Rodziną św. Wincentego Pallottiego. Tegoroczne – dodatkowo naznaczone zostały nazwaniem Pallotyńską nowopowstałej pobliskiej ulicy. Udany prezent na 110-lecie pallotynów w Polsce! Wyraża to nie tylko uznanie i podkreśla wartości, jakie reprezentują nasi duchowi Opiekunowie, ale również ukazuje solidarne działanie Parafian.

Warto tę solidarność pielęgnować.

Akurat jest dobry czas za nią podziękować i wymadlać jej trwałość.

Za dwa lata – w 2019 roku – osiemdziesięciolecie naszych pallotynów radomskich. Dobrze byłoby przygotować się do tej Rocznicy. W niejednej głowie może powstać ciekawy pomysł godnego jej uczczenia.

Przez dziesiątki lat zapamiętaliśmy wiele różnorodnych wydarzeń. Warto byłoby zanotować, jak zachowaliśmy je w pamięci, uwiecznić drukiem w Gazetce… z czasem w książeczce…

Włączenie się do działania pozwoli nam prawdziwie rodzinnie realizować się w tym co łączy Wspólnotę, a jednocześnie wypływa z charyzmatu pallotynów: „…pozyskanie współpracy wszystkich członków Kościoła…”.

 

Michał Jakaczyński

do góry