„ŻEBY POLSKA BYŁA POLSKĄ”

Rok 2018 będzie Rokiem Jubileuszu 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Niepodległość stała się faktem. Było to możliwe dzięki walce pełnej poświęcenia i bohaterstwa, prowadzonej nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach polskich rodzin o zachowanie duchowej tożsamości i narodowej dumy. Śpiew zawsze pomagał przetrwać trudne chwile, zagrzewał do boju, dodawał animuszu i otuchy. Często brzmiał jak modlitwa.

W naszej parafii już rozpoczęły się przygotowania do tego Jubileuszu. Za preludium do uroczystych obchodów można uznać koncert pieśni patriotycznej i żołnierskiej, jaki odbył się w naszym kościele wieczorem 11 listopada br., w 99. rocznicę Odzyskania Niepodległości. Organizatorem koncertu był parafialny chór „Gloria Dei”. Przez burzliwe dzieje naszej Ojczyzny – tyle samo kochanej, co boleśnie doświadczanej – śpiewająco (jak na chórzystkę przystało) przeprowadziła nas Iwona. Czyniła to z wielkim zaangażowaniem oraz z podziwu godną znajomością historii każdej wykonywanej pieśni. Nasz Pan Organista Roman Danielewicz za wykonanie solowej partii w pieśni „Żeby Polska była Polską” otrzymał zasłużone brawa. Pieśni od czasu do czasu przeplatane były poezją, w której uchwycić można było nutkę troski o losy Ojczyzny. Podczas tego wieczornego śpiewu, nie zabrakło wzruszeń i młodzieńczego porywu. Zachwycająca była postawa obecnych w kościele Gości i Parafian. Jedni i drudzy pięknie włączali się w śpiew, subtelnie wychwytując dramaturgię utworów i ich frasobliwy ton. Pozostajemy z nadzieją, że koncert w aranżacji i w wykonaniu naszego parafialnego chóru, dostarczył wszystkim ogromnych wzruszeń i na długo pozostanie w pamięci. Może też zachęcił – po żołniersku powiem – do wstąpienia w szeregi chóru, bo gołym okiem widać było, jak nieliczną tworzymy grupkę. Może ktoś z drogich Czytelników opisze swoje wrażenia z koncertu? Wasze opinie będą silnym bodźcem do dalszej działalności naszego parafialnego chóru. Piszmy, angażujmy się, „żeby Polska była Polską”..

chórzystka Jadwiga Kulik