ODPOCZĄĆ PRZY SERCU JEZUSA

Nasze poznanie Boga byłoby o wiele głębsze, gdybyśmy zechcieli częściej zaglądać do kościoła i zatrzymywać się na chwilę Adoracji Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie – zwłaszcza w sytuacjach zagubienia, samotności, bezradności. Warto zawsze zajrzeć do świątyni, kiedy obok niej przechodzimy, chociażby tylko do przedsionka. Papież Benedykt XVI zachęca: „Rozmiłujmy się w przebywaniu z Panem! Wtedy o wszystkim możemy z Nim rozmawiać”. Adoracja wprawdzie nie rozwiązuje w sposób automatyczny problemów, ale sprawia, że codzienne życie staje się bardziej zorganizowane, uporządkowane i głębsze. Zwykle w trudnych doświadczeniach szukamy pocieszenia u ludzi – przyjaciół czy bliskich nam osób – albo uciekamy w rozrywki: alkohol, telewizję, świat wirtualny. Zapominamy, że żaden człowiek do końca nie uśmierzy naszego bólu, ani nie rozwiąże problemów. Odpocznij przy Sercu Jezusa!

Podczas Adoracji; modlitwy, śpiewy i czytania układajmy tak, by adorujący obok nas ludzie skupiali swoją uwagę na Chrystusie. Dobrze jest więc zachować jak najwięcej świętego milczenia. W Adoracji starajmy się przede wszystkim słuchać Jezusa. Dajmy Mu szansę. Nie zagadajmy Go!!! Czas przed Najświętszym Sakramentem ma być adorowaniem Jezusa i Jego życia. Skupiajmy się przede wszystkim na Jezusie, a nie na naszych problemach. W ciszy doświadczymy Jego dotyku. Możemy nareszcie trochę odpocząć – bezpieczni w Jego ramionach. Adoracja jest czerpaniem miłości Bożej u samego Źródła. Zechciejmy czerpać do woli z tego zdroju wody żywej.

Adoracja w ciszy nie jest łatwa. Te kłopoty wynikają z tego, że nam, ludziom XXI wieku, w ogóle przebywanie w ciszy sprawia trudność. Wystarczy się rozejrzeć – wszędzie jest hałas, szum, zgiełk: na ulicy, w sklepie, w szkole, w domu. Trud adorowania w ciszy wiąże się też z nieumiejętnością słuchania innych – raczej wolimy mówić, prezentować siebie. Już za tydzień zaczyna się coś nowego – nowy rok naszej wiary, kolejny Adwent… Potem kolejne Święta, Wielki Post, kwitnący maj, wakacje… Mam propozycję na ten nowy rok: Rozmiłujmy się w przebywaniu z Panem.

Najgłębszy kontakt z Bogiem dokonuje się bez słów, w spotkaniu serca z Sercem. Zechciejmy to zrozumieć.

Jadwiga Kulik

do góry