JAK ŚWIĘTOWAĆ WALENTYNKI W POPIELEC?

W tym roku, 14 lutego – w dniu, kiedy od kilkudziesięciu lat świętujemy w Polsce Dzień Zakochanych, czyli Walentynki – w kalendarzu Kościoła świętego wypada Środa Popielcowa i początek – dla ludzi wierzących – postu, umartwień i wyrzeczeń.

Popielec, to szczególny dzień pokuty. Jako katolicy mamy zachować powagę tego dnia. Nic nie przeszkadza, by ten dzień spędzić miło, poświęcając czas ukochanej osobie, składając życzenia, ofiarowując prezenty jako wyraz bliskości.

Należy jednak unikać wystawnych przyjęć, tańców i urządzania imprez rozrywkowych. 14 lutego 2018 roku powstrzymujemy się oczywiście od spożywania pokarmów mięsnych i picia napojów alkoholowych. Tego dnia możemy spożyć tylko jeden posiłek do syta i dwa nieco skromniejsze.

Warto akurat w Walentynki AD 2108 uświadomić też sobie, że jeżeli naszej miłości nie złożymy pod krzyżem Jezusa; jeśli nie przygotujemy naszego serca na to, by kochając być gotowym na cierpienie; jeśli razem z Jezusem nie pomyślimy jak mamy żyć, by kochanej osobie było z nami dobrze, a nie nam z nią dobrze, to z naszej miłości nie zostanie nic więcej, jak popiół. A Jezus mówi, że miłość nie ustaje. W popiół ma się zamienić tylko nasz egoizm i nasza obojętność – zabójcy miłości.

W Popielec, Chrystus zaprasza nas bardzo wyraźnie do modlitwy i postu. Warto podjąć je z ukochaną osobą.

Nie pozwólmy też, by nowa świecka tradycja Walentynek wyparła z naszych miast, domów i serc obchodzony od wieków dzień pokuty na rozpoczęcie Wielkiego Postu. Popielec, to nie jakiś tam zwyczaj, a zakorzeniony w Ewangelii, mający bardzo ważne miejsce w życiu chrześcijan dzień refleksji nad przemijaniem; nad tym, że to, co tylko ziemskie i bez Boga – zawsze jest kruche i ulotne.

Tegoroczne Walentynki są okazją do sprawdzenia, na ile Jezus i prawdziwa Boża miłość mają miejsce w moim codziennym zabieganiu, w moim byciu dla kogoś.

opr.